Amsterdam

Sınırsız ve ilginç eğlence hayatı, lale bahçeleri, müzeleri, kanalları, taş döşeli yürüyüş yolları ve daha birçok şeyi ile değişik duygular yaşayabileceğiniz bir şehir.
Amsterdam Bilgileri
Uçuş süresi : 3.5 saat (İyi uçuşlar )
Para birimi : Euro
Yüzölçümü : 1,342 kilometrekare
Saat farkı : Lütfen Saatlerinizi 1 saat geri alın.
Resmi dil : Resmi dil Felemenkçe (Dutch) İngilizce, Almanca ve Fransızca yaygın olarak kullanılıyor.
Sıcaklık : Yaz aylarının yumuşak bir havası vardır. Kış; soğuk ve kar yağışlı geçer. Şehir genel olarak yağış alır.
Nüfus : 750 bin
Vize : Schengen vizesi geçerlidir.

ÖNEMLİ TELEFONLAR
Nasıl telefon edilir : 00+90+alan kodu+telefon numarası.
(Cep telefonlar çalışmaktadır)
Türk konsolosluğu : Jan Everstraat 2514 BS Lahey Tel: (70) 360 4912
Telefon Kodu : 31, Amsterdam’ın şehir kodu : 20.
Ambulans : 020/555 5555
Polis : 020/622 2222

NEREYİ GEZSEK ?

Kanallarıyla ünlü olan bu ihtişamlı Avrupa kenti, Hollanda’nın kuzeyinde, Amstel nehrinin Zuider Zee’nin tuzlu sularıyla buluştuğu noktada kurulmuş. Günümüzde de oldukça revaçta olan Amsterdam, özellikle XVII.yüzyılda altın bir çağ yaşamış. Kurulduğunda, kısa bir süre içinde, nehrin akışı kontrol altına alınmış ve burası iyi bir ticaret merkezi haline getirilmiş.

Kentte yaklaşık 165 kanal, 1281 köprü bulunuyor. Bu köprülerden bazıları oldukça eski yapılardır. Aslında şehir yürüyerek dolaşılabilecek özellikler içeriyor. Kanal kenarına sıralanmış evler, ilginç mimarileriyle sevimli bir görünti verirler. En az üç yüz yaşında olan bu binalar, bitişik nizamlı, dar ve uzun cepheli olup, sevimli pencerelere ve çatılara sahipler. Amsterdam’da bulunan güzellikleri görmek için ilk olarak bir kanal turu yapmalısınız. Amsterdam’da kanal turunu isterseniz pedallı botlarla, isterseniz, üstü camla kaplı olan botlarla yapabilirsiniz. Şehir, kanalların güzelliği dışında, kanal turu yapan botların farklılıklarıyla da ilgi odağı olmaktadır.Dunya_Amsterdam_2

Kanal gezisi sırasında bu çılgın şehrin mimarisini, “kanal evlerini”, müzelerini ve Amsterdam’da görülmeye değer bir çok yapıyı, suyun üzerinde ilerleyen tekneden, şehrin bütün ihtişamını seyretmek sizi fazlasıyla etkileyecektir.

Amsterdam’da 41 müze, 141 sanat galerisi bulunmaktadır. 22 tane Rembrandt ve 206 tane Van Gogh Tablosu’nu bu müze ve galerilerde görebilirsiniz.

Van Gogh Müzesi: Gerek yarattığı eserleri gerekse çılgınlıklarıyla dünyaya yeni bir çığır açan Van Gogh’un ünlü eserlerini bu müzede görmeniz mümkün.

Stedijk Müzesi: Picasso, Monet, Kardinsky gibi ünlü sanatçıların eserlerini bir arada görmek istemez miydiniz?

Erotic Museum: Amsterdam’a çılgın şehir yakıştırmasının yapılmasının nedenlerinden biri olan müze.

Madame Tussaud’s: Dünyaca ünlü liderlerin, sanatçıların balmumu heykelleri bu müzede sergilenmektedir. Yaklaşık 140 balmumu heykelin bulunduğu bu müze Amsaterdam gezinizde mutlaka uğramanız gereken bir yer.

Artis zoo: Amsterdam’da bulunan hayvanat bahçesini sıradan bir hayvanat bahçesi olarak düşünmek biraz yanlış olur. Bu hayvanat bahçesinde 6100 tane hayvan var.
Scenerama, Amsterdam Historical Museum ve yaklaşık olarak 1000 yel değirmeni olan şehrin her köşesi gezmeye değer.

Kanal Evler: Amsterdam’a ayrı bir özellik katan kanal evlere neredeyse şehrin dört bir yanında rastlayabilirsiniz. Bu kanal evler, suyun üzerinde bulunan karavan tarzında yerleşim birimleridir. Bu evlerde sudan elektriğe ve telefona kadar yaşamak için gerekli olan bir çok özellik bulunmaktadır. Son zamanlarda oldukça pahalı satılan bu evler Amsterdam’a apayrı bir özellik katmaktadır.

Serbest esrar satışı
Amsterdam’ı bir çok insanın ziyaret etmesinin en büyük nedenlerinden bir tanesi ise bu şehirde yasal olan serbest esrar satışıdır. Sokaklarda cafelerde gece eğlence mekanlarında ve bir çok yerde esrar serbest olarak satılmakta ve tüketilmektedir. Cafelerde esrarlı kek, gece kluplerinde sigara şeklinde olmak üzere bir çok şekilde tüketilmektedir. Siz en iyisi bu şehirde ne yediğinize dikkat edin!

NE YESEK ?
Amsterdam’ın özel bir yemek kültürü olduğu söylenemez. Ama aç kalabilme gibi bir ihtimalinizde yok. Bu şehirde başta “Dam Square” olmak üzere şehrin bir çok yerine dağılmış olan, yaklaşık 755 restoran bulunuyor. Bu restoranlarda birinde elbet kendinize uygun bir yiyecek bulabilirsiniz. Ama Amsterdam’a gelip de siyah biralarından içmeden, peynirlerinin ve ringa balığının tadına bakmadan dönmemelisiniz.

Yoğun Amsterdam gezilerinin ardından yorulduğunuzda ise, kendinize iyi bir kahve ısmarlamak isterseniz, Damrak’ta ki Caffe Shopslar çok iyi bir seçenek olacaktır.

NE ALSAK ?

Amsterdam’dan tabii ki de alacağınız ilk şey bu şehrin özeli olan, tahta ayakkabılardır. İlginç ve sevimli olan bu ayakkabıları giymenizi söylemiyoruz, ama kesinlikle evinize hoş bir dekor olarak satın alabilirsiniz.

Amstedam alışveriş konusunda eğlenceli şehirlerden bir tanesidir. Burada büyük mağazalardan alışveriş yapmanın dışında kurulan kent pazarlarından aradığınız bir çok şeyi bulabilirsiniz.

Amsterdam’da dünyaca ünlü markaların bir arada toplandığı 10.334 tane mağaza var. İster kıyafet, ister takı, ister aksesuar… bu mağazaların bazıları ünlü meydanlarında ve caddelerinde bazıları ise, arka sokaklarda bulunuyor. Siz en iyisi, alışveriş için özel bir gün ayırın, ve şehirde bulunan arka sokaklarda ufak bir alışveriş turu atın.

EĞLENCE ZAMANI
Amsterdam’ı ziyaret eden insanların çoğunun, bu şehrin çılgın eğlence hayatı için geldiklerini söylemek hiç de yanlış olmaz. Yaklaşık 1402 cafe ve bar var. Sınırsız bir eğlence anlayışı olan Amsterdam’da, sabahlara kadar süren gece hayatının yanı sıra, serbest esrar satışıyla da merak konusu oluşturan bir şehirdir. Güneşin doğuşuna kadar süren hatta 48 saat süren partiler, diskolar, sokaklara kadar taşan eğlenceler, striptiz kulüpleri ve enteresan mekanları ile Amdterdam’da eğlence dolu dizgin sürüyor.

Kırmızı Işık Bölgesi (Red light district):Amsterdam da 3 tane kırmızı ışık bölgesi bulunur. Burası hayat kadınlarının bulunduğu bir bölgedir. Gelen ziyaretçilerin çok fazla ilgi odağı olduğu bir yer olduğunu söylemek yanlış olmaz.

ŞEHİRİÇİ ULAŞIM
Amsterdam, bisiklet şehri olarak bilinir. Bu şehirde 600,000 bisiklet bulunuyor ve insanlar bütün işleri için bisiklet kullanmayı tercih ediyor. Hatta trafik kuralları bile bisiklet kullananlara göre düzenlenmiş. Kanalların altında da yaklaşık olarak 30.000 bisikletin yattığı sanılıyor.

Toplu taşımacılığı tercih ederseniz, tramvaylarla rahat bir ulaşım sağlayabilirsiniz. Amsterdam’da otobüsler 24 saat çalışmaktadır. “Gecelerin şehri” yakıştırmasına uymak için olsa gerek.

Gez: Dam Square caddesini gez.
Gör: Yel değirmenlerini gör.
Şaşır: Kırmızı ışık bölgesine şaşır.
Eğlen: Sokaklarında gönlünce eğlen.
Satın al: Tahta ayakkabı satın al.
Dikkat et: Esrar satıcılarına dikkat et.
Hayran kal: Kanal gezisinden görünen Amsterdam’a hayran kal.
Tadına bak: Siyah biranın tadına bak.

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilirsiniz