Arjantin

Tutkunun dansı olarak adlandırılan Tango’ nun ana vatanı. Ülkenin tam ismi : Arjantin Cumhuriyeti
Önemli şehirleri : Buenos Aires,
Uçuş süresi 10 Saat 20 Dakika
Para birimi : Arjantin Pezosu
Yüzölçümü : 2.791.810 Km.kare
Saat farkı : 6 Saat geri
Konuşulan Diller :İspanyolca, fakat İtalyanca, İngilizce ve fransızca da konuşuluyor.
Başkenti : Buenos Aires
İklim : Ülke, ılıman iklim kuşağındadır.
Nüfus : 36.000.000
Vize : Türk vatandaşlarına vize uygulamamaktadır.

Arjantin Cumhuriyeti Güney Amerika Kıtası’nda yer alıyor. Kıtanın ikinci, dünyanın sekizinci büyük ülkesi. Harita üzerinden bakıldığında, incelen güney parçasının en büyük bölümü Arjantin topraklarında kalıyor. Doğusunda Atlantik Okyanusu, batısında Lili, kuzeyinde Bolivya ve Paraguay, kuzeydoğusunda da Brezilya ve Uruguay bulunuyor.

36.000.000’luk nüfusunun büyük çoğunluğu İsapntol ve İtalyan göçmenlerden oluşur. Ülkenin adı (Arjantin – Latince ‘’Argentum) gümüş anlamındadır. Gümüş madeni açısından zengindir.

23 Eyalete ve bir federal bölgeye sahip olan ülkenin baş kenti Buenos Aires’tir.

Eyaletler:
Buenos Aires (Başkent), Buenos Aires (eyalet), Catamarca, Chaco, Chubut, Cordoba, Corrientes, Entre Rios, Formosa, Jujuy, La Pampa, La Rioja, Mendoza, Misiones, neuguen, Rio negro, Salta, San Juan, san Luis, Santa Cruz, Santa Fe, Santiago del Estero, Tierra Del Fuego, Güney Atlantik Adaları, Tucuman.

Federal Bölge: Buenos Aires

Tango

XX.Yüzyılın başlarında, Buenos Aires’ten New York, Londra ve Paris’e oradan da dünyanın her yerine yayılan Tango, tutkunun dansı olarak nitelendiriliyor. Dünya savaşları bu etkili dansın yayılışını olumsuz etkilese de Tango, her dönem daha da güçlenerek bütün dünyada dansaeraklı insanların hayatlarında önemli bir şekilde yer aldı. O, özgürlüğün simgesiydi. Bu dansın müzisyenleri, özellikle de Bandeon çalgıcıları, dansçıları Buenos Aires’ten çıkıp dünyanın her yerinde saygıyla hünerlerini sergilediler. Arjantin Tangosu özellikle de Evita Peron zamanında şöhretin doruğuna çıkmıştı.

Arjantin Milli Futbol Takımı

Dünya Kupasını iki defa ülkesine götüren Arjantin Milli Takımı, dünyanın önde gelen takımları arasındadır. “Tangocular” takma adıyla bilinen Arjantin Milli Takımı, 1978 ve 1986 yılında dünya şampiyonu, 1990 yılında da dünya ikincisi olmuştu. Buenos Aires’te bulunan 122.000 kişilik Maracana Stadyumu da ülkenin futbola verdiği önemin bir göstergesidir.

Arjantin’li Che Guavera

Dünyanın en büyük devrimci önderlerinden sayılan Ernesto Che Guevera, Arjantin’li bir ailenin çocuğu olarak 1928 yılında Rosaira kentinde doğmuş ve tıp eğitimi görmüştü. Küba’da gerçekleştirilen komünüst devrimde Fidel Kastro ile birlikte onun da ateşli bir aşkla emeği vardı. Hayali, bu devrimin bütün Latin Amerika ülkelerine yayılmasıydı. 1967 yılında öldürüldü ama bu Arjantinli devrimci, dünyanın her yerinde bir idol olarak yaşamaya devam ediyor. O, devrimci ruhunun içinde bir gezgin de taşıyordu. Kısa süren hayatında Amerika’yı bir ucdan bir uca dolmıştı. Kimi zaman yürüyor, bazan bir kamyonla gidiyordu. Hiç pes etmeden bu büyük seyahati tamamlamıştı.

Falkland Savaşı

2 Nisan 1982 Yılında, Arjantin’in Falkland ve Güney Georgia Adalarını işgal etmesi ile İngiltere’ye karşı başlayan savaş, altı hafta sürmüştü. Yaklaşık olarak 1000 kişinin hayatını kaybettiği (258 İngiliz, 649 Arjantin’li) bu savaş, adalar üzerindeki anlaşmazlığı çözümleyememiş, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği’nden tam dsetek sağlayan İngiltere, bu savaşın galibi olmuş ve adalar üzerinde hak sürmeye devam etmiştir. Fakat, Arjantin savaşın yenilen tarafı gibi görünse de bu hakkından vazgeçmemeye devam etmektedir.

T.C. Arjantin Başkonsolosluğu Bilgileri:
11 de Septiebre 1382 1426 Buenos Aires
Tel: (01) 7857203

Görülmesi Gereken Yerler:

450 Yıllık bir binaya aship bulunan Buenos Aires Üniversitesi’ni, MetropolitaN Müzesi’ni, Ulusal Tarih Müzesi’ni, Bir çok Arjantin Başkanı’na da ev sahipliği yapmış olan Casa Rosada (Pembe Evi) gezebilirsiniz.

Yazı : Bilsen Gürer
bgurer@isiltur.com.tr

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilirsiniz