Fransa

Eiffel kulesi, Şanzelize Caddesi ve şehirleri ile Fransa Avrupa’nın en güzel ülkelerinden …
FRANSA BİLGİLERİ
* Önemli şehirleri : Paris, Marseille, Lyon, Toulouse, Strasbourg, Bordeaux
* Uçuş süresi : 3,5 saat (İyi yolculuklar)
* Para birimi : Euro
* Yüzölçümü : 543.965 kilometrekare
* Saat farkı : Saatlerinizi 1 saat geri almayı unutmayın!
* Resmi dil : Fransızca’dır. Fakat İngilizce genelde anlaşılır
* Başkenti : Paris
* Sıcaklık : Fransa’nın kuzeyinde kışlar soguk, yazlar yağışlı geçerken güneyinde ise, kışlar ılık, yazlar ise sıcak ve kurak geçer.
* Vize : Fransa Türk vatandaşlarına vize uygulamaktadır.

ÖNEMLİ TELEFONLAR
Nasıl telefon edilir : 00+90+alan kodu+telefon numarası (Cep telefonları çalışmaktadır.)
Türk konsolosluğu : 16, Avenue de Lamballe 75016 PaDunya_Fransa_5ris Tel: (1) 4524 5224
Telefon kodu : 33
Ambulans : 17-0115 veya 43 78 26 26
Polis : 17

NEREYİ GEZSEK ?

BAŞKENT: PARİS
Eiffel Kulesi: Paris’in hatta Fransa’nın sembolü olan meşhur Eiffel Kulesi her gün milyonlarca turistin akınına uğruyor. Eiffel’in en tepesine çıkıp da muazzam Paris görüntüsünü seyrettiğinizde “iyi ki gelmişim” diyeceksiniz.

(Louvre Müzesi): Eğer müzelere resimlere heykellere meraklıysanız, dünyaca ünlü bu müzeyi görmeden Fransa’yı gördüm demeniz biraz yanlış olur. Bu müzeyi görmek için içinizde özel bir müze aşkı olmasına da gerek yok! sadece “Mona Lisa burada sergileniyor” desek, sanırım bu müzeyi ziyaret etmek için oldukça büyük bir neden…

Seine Nehri: Paris’i birde gece ışıl ışılken ve nehirde hoş bir akşam gezisi sırası görme fikri hoş değil mi? Bunun gerçekten sizi büyüleyeceğini düşünen Fransızlar bu imkanı size sunmuşken neden bunu değerlendirmeyesiniz ki?

Fransa“Champs Elyees” (Şanzelize): Bu ismi duymuş olma ihtimaliniz çok yüksek ama bu caddeyi kendi gözlerinizle görmek ve İstanbul’da Şanzelize benzetmesi yapılan bir çok semtle arasında ki farkı fark etmek hiç de zor olmasa gerek! Alışveriş, moda, kafeler restoranlar bu sokakta toplanmış adeta sizi keyif yapmaya çağırıyor.

ŞEHİR: BORDEAUX
Şarap, şarap ve şarap… Dünyanın en büyük ve en eski şarapları bu bölgede üretilir. Özellikle Fransızlar kırmızı şarap konusunda çok iddialıdırlar. Şarap üretimi konusunda çok elverişli bir iklime sahip olan bölgede bulunan şarap fabrikalarını gezme fırsatını sakın kaçırmayın!

Paris’e 579 kilometre uzaklıkta olan bu şehrin, bir diğer özelliği de futbol tutkunlarını ilgilendirecek türden. Birçok futbol maçlarının bu şehirde oynanıyor. Bu statları maç kargaşası olmadan görmekte size ayrı bir keyif verecektir .

ŞEHİR: MARSEİLLE
Bordeaux ve Lyon gibi bir futbol şehri olan Marseille de futbol tutkunları için gezmeye doyum olmayan şehirler arasında.

ŞEHİR: STRASBOURGDunya_Fransa_3
Tarihi geçmişi ile ilgi odağı olan şehrin en önemli özelliklerinden biriside; Avrupa’nın en önemli kaplıcalarından biri olan “Baden-Baden” kaplıcalarının bu şehirde olmasıdır. Ayrıca aralık ayında Starsbourg’da kurulan Noel Pazarı, dünyanın dört bir yanından turistleri buraya çekmektedir. Noel zamanı, meydana büyük bir Noel ağacı dikilir ve her yer ışıl ışıl bir şölen havası içine girer. Son bir ayrıntı olarak; Strasbourg’a gelmişken buraya özel olan beyaz (bianco) şaraplarının tadına bakmadan asla dönmeyin, pişman olabilirsiniz!..Bu kentin yakınında bulunan Colmar’a mutlaka uğrayın. Amerika’daki “özgürlük anıtını” yapan heykeltraş buradaki bir kasabada doğmuş ve küçük bir örneğini doğduğu kasabaya koymuş. Colmar’daki Maison des tets’de yemek yiyin. Burası eski bir Rönesans malikanesi olup, bir zamanlar şarap borsası olarak kullanılmış.

NE YESEK ?
En iyi aşçıların Fransız olması ve en iyi restoranların Fransa’da bulunması, bu ülkede ne kadar keyifli yemekler yiyeceğiniz bir göstergesidir. Fransa da keyifle ve zevkle kurulan masalarda, bir yandan şarabınızı yudumlarken, bir yandan da bulunduğunuz şehrin manzarasını seyre dalmak sizi büyülemeye yetecektir. Fransa’nın, özenle hazırlanan masalar dışında, bütün dünyaya yayılan bir mutfak kültürü vardır. Yemeklerinde genellikle et veya et suyu kullanılır. Özel peynirlerini de birçok yemeğin içine katarak farklı tatlar ortaya çıkarmayı başarmışlardır.

Modanın merkezi sayılan ülkelerden bir Dunya_Fransa_2tanesi Fransa’dır. Lacoste, Hermes, Louis Vuitton ve erkeklerin gözde markası olan Daniel Hechter gömlekleri, takım elbiseleri henüz Türkiye’ye gelmeden önce yeni kreasyonlarını Fransa’da bulabilir ve satın alabilirsiniz. Alışveriş konusunda ufak bir hatırlatma; Fransa’ya giderken yanınızda eğer Fransız markasının taklit bir kıyafet ya da eşyası bulunursa gümrükte çok ciddi problemlerle karşılaşabilirsiniz.

NE ALSAK ?
Modanın merkezi sayılan ülkelerden bir tanesi Fransa’dır. Lacoste, Hermes, Louis Vuitton ve erkeklerin gözde markası olan Daniel Hechter gömlekleri, takım elbiseleri henüz Türkiye ye gelmeden önce yeni kreasyonlarını Fransa’da bulabilir ve satın alabilirsiniz. Alışveriş konusunda ufak bir hatırlatma; Fransa’ya giderken yanınızda eğer Fransız markasının taklit bir kıyafet ya da eşyası bulunursa gümrükte çok ciddi problemlerle karşılaşabilirsiniz.

EĞLENCE ZAMANI
Fransa’da genel olarak gece hayatı çok eğlenceli ve yoğun geçmektedir. Barlar restoranlar, sokaklara taşan gece hayatı ile Avrupa’nın kalbi burada atıyor. Fransa’nın en ünlü şehri olan Paris’te Şanzelize başta olmak üzere bir çok ünlü caddesinde keyifli dakikalar geçirebileceğiniz mekanlar bulmanız mümkün.

Gör:Eiffel kulesinden Paris’i gör.
Gez: Fransa Müzelerini gez.
Eğlen: Moulin Rouge’da eğlen.
Satın al: Şarap satın al.
Hayran kal: Seine Nehri’nden görünen manzaraya hayran kal.
Tadına bak: Bordeaux da kırmızı, Strasbourg ta beyaz şarabın tadına bak.

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilirsiniz