Suriye

Osmanlı’ nın derin izlerini koruyan Suriye, ilk çağlardan bu yana yerleşim olması dolayısıyla kadim bir ülke. Sokakta Türkçe konuşanlarla karşılaşacak, alışkın olduğunuz tatlarla besleneceksiniz.. Şaşırmayın…

SURİYE BİLGİLERİ
* Önemli şehirleri : Şam, Halep, Lazkiye, Humus, Dera, Rakka, Hema.
* Başkenti : Şam
* Yüzölçümü : 185.180 km²
* Resmi Dili : Arapça, ama Türkçe ve Fransızca biliyorsanız bu ülkede çok zorlanmayacaksınız demektir.
* Para Birimi : Suriye Lirası veya Suriye Paundu. (Kağıt paraların bir yüzü Arapça diğer yüzü Latin harfleriyle basılmış)
* İklimi : Kıyıda, Akdeniz iklimi hakim. Kışlar ılık ve yağışlı, yazlar sıcak ve kurak. Ama ülkenin büyük bir kısmı çöl ve çöle uygun iklim özelliklerine sahip.
* Nüfus : 18.000.000 civarında. (2004 sayımı)
* Din : Büyük çoğunluk (%90) müslüman, %10 kadar Hristiyan.
* Saat farkı : Yok
* Vize : Türk vatandaşlarına vize uygulanmıyor.
* Telefon kodu : + 963

Suriye, idari olarak 14 ile bölünmüştür.

SURİYE
Ülkemizin güneydoğu sınır komşusu. Diğer komşularını, Ürdün, İsrail, Irak, Lübnan ve Akdeniz kıyıları oluşturuyor. Ülkenin 2/3 lük bir kısmı çölle kaplı. Fakat önemli yerleşim birimleri Akdeniz kıyılarındadır.

Suriye Tarihi : Kenanlılar, İbraniler, Aramiler, Babilliler, Persler, Yunanlılar, Roma, Bizans, Araplar ve Selçuklular ülkeden geçen uygarlıklar. Şam, Emevi İmparatorluğunun merkeziydi. Memlük devletine de bölgesel yönetim merkezi olmuştu. Daha sonra Memlüklere başkent oldu. 1517 yılında da Osmanlı topraklarına katıldı. Ayrılışı, 1.Dünya savaşı sonrasındadır. 1920-1946 Yılları arasında Fransa’nın yönetiminde kaldı. 1958 Yılında, Mısır ile birlikte Birleşik Arap Cumhuriyetini kurdular ama bu birliktelik sadece üç yıl sürdü. 1961 yılında ayrıldılar. İsrail’le aralarındaki büyük husumet, İsrail’in Golan Tepelerini zaptetmesinden kaynaklandı ve halen çözülebilmiş değildir.

ŞAM (DIMEŞK)
Şam, dört milyonu aşan nüfusuyla, Arap aleminin en kalabalık şehirlerinden, Suriye’nin başkenti, Osmanlı imparatorluğundan da derin izler taşıyan bir şehir. Özellikle gezilmesi gereken yerleri şöyle sıralayabiliriz; Hamidiye Kapalı Çarşısı, Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan Süleymaniye Külliyesi, Emeviye Camisi ve Selahattin Eyyubi’nin türbesi. Ünlü Hicaz demiryolu istasyonu, Süleymaniye Külliyesi içindeki Sultan Vahdedin’in kabri, Suk-El Hamra ve Suk-El Şa’lan görülebilecek yerler arasındadır. Eski bir Şam valisinin müzeye dönüştürülen 17 odalı saray yavrusu evini yani Kasr-ül Azm de görülmesi gereken bir mekan.

HALEP
Ülkenin ikinci büyük şehri. Yine Osmanlı’dan izler taşıyor. Kendinizi Gaziantep’te geziyor sanabilirsiniz. Taş evleri son zamanlarda koruma altına alınmışlar. Tarih boyunca ipek üretiminde önemli bir rol üstlenmiş bir şehir Halep. Burada, Halep Kalesini, Kapalı Çarşısını, Umeyyed (Zekeriya) Camisini, bir zamanlar su ve müzikle hastaların tedavi edildiği Bimaristanı mutlaka görünüz.

YAPMADAN DÖNME
*İçinden geçen Asi Nehri’nin üzerindeki su dolapları bulunan Hama şehrine git ve şimdilerde 17 adet olan su dolaplarını gör. Yunus Emre’nin, “Benim adım dertli dolap/Suyum akar yalap yalap/Böyle emreylemiş şalap/Derdim vardır inilerim/ dizeleriyle başlayıp devam eden ünlü Dertli Dolabı buaradan seinlenerek dillendirilmişti. Hama, ülkenin dördüncü büyük şehri ve yaklaşık olarak yedi bir yıllık bir kent. Bu su dolaplarından dolayı Medinetün- Nevair adıyla da anılıyor.

*Suriye mutfağını yadırgamayacaksınız. Bizim Güneydoğu mutfağındaki tatların aynısı bu ülkenin bir çok şehrinde mevcut. Siz, bu tatları denemeden, baharat, halı, kilim, dokumalarından (hatta, bizim Urfa’da satılan pek çok hediyelik eşya buradan geliyor), özellikle telkari işçiliği, sedef kakma ve Halep fıstıklarıyla yapılan çeşitli tatlılardan almadan,

*Tarihi, M.Ö. 19.Yüzyıla kadar giden antik Palmira Şehrini gezmeden,

*Yaklaşık olarak 5 ton altın kullanıldığı söylenen altın kubbeli Seyide Zeynep Camisi’ne gitmeden,

*Hakikatçi’yi dinlemeden (Şam’da Emevi Camisi’nin karşısındaki kahvede her hafta, gelenlere hikayeler anlatan rivatyetçiye verilen ad),

*Etnoğrafya Müzesini (Osmanlı zamanında Esat Paşa’nın konağıydı) görmeden,

*Şam’da, Cadde-i Dervişiye’de yürümeden (Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katıldıktan sonra, 1574 Yılında, Şam beylerbeyi Derviş Paşa tarafından 10.Yüzyılda, geniş bir ovada, doğal bir kaya bloğu üzerinde kayşani taşıyla inşa edilen Halep Kalesi’ne çıkmadan,

Suriye’den dönmeyin.

UNUTMAYIN….

Mazot çok ucuz olduğundan, taksiler de ucuz, olabildiğince gezebilirsiniz.

Otellerde kredi kartları geçerli olsa da, çarşı ve pazarlarda çok fazla kullanamayabilirsiniz.

Tatil günlerine dikkat ediniz. Müslümanlar hafta sonu tatillerini Cuma günü yapıyorlar, Hristiyanlar Pazar günü. Ama resmi daireler ve bankalar Cuma günleri açılmıyor.

Yazı : Bilsen GÜRER
bgurer@isiltur.com.tr

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilirsiniz