29. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması Ödülleri

29. Aydın Doğan Karikatür Yarışması’ nın ödül töreni Hilton Convention Center’ da yapıldı. Yarışmaya , 80 ülkeden 944 sanatçı , 2 bin 945 eserle katılmış ve birinciliği iki eser birlikte paylaşmıştı.

29 Yıldan bu yana yapılmakta olan Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması Ödül Töreni, 9 Ekim 2012 akşamı, Hilton Convention Center’da gerçekleştirildi. Seçkin bir davetli topluluğunun katıldığı gecede Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan ve eşi Sema Doğan, Doğan Gazetecilik Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu, Hürriyet Gazetesi Yazarı Sedat Ergin, Hürriyet Gazetesi Yayın Danışmanı Doğan Hızlan ve Radikal Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Can Sağlık, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda misafir hazır bulundu.

Serbest konulu 29. Aydın Doğan Karikatür Yarışması’na, bu yıl 80 ülkeden 944 sanatçı, 2 bin 945 karikatür ile katıldı. Birincilik, Doğan Arslan ile İranlı Javad Alizadeh tarafından paylaşılırken, ikinciliğe Sırbistan’dan Vladimir Stankovski, üçüncülüğe Polonya’dan Pawel Kuczynski layık görüldü.

Sergi, Amerika’dan davet almış
Gecenin açış konuşmasını yapan Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı, “Bu yarışma, Aydın Doğan Vakfı’nın iletişim dünyasını destekleyen projelerinden birisidir. Gelecek sene otuz yaşına basıyor. Bu, yarışmamızın dünya karikatür coğrafyasında önemli bir yere sahip olduğunun bir işareti. Ayrıca Charles Stewart Mott Vakfı tarafından Amerika Birleşik Devletleri’ne davet edilen sergimiz ‘Darwing Together: International Cartoons’ başlığıyla Michigan Eyaletinde Flint Institute of Arts (FIA) Müzesi’nde 14 Eylül’de açıldı, yıl sonuna kadar da açık kalacak. Bu, Amerika Birleşik Devletleri’nde üçüncü büyük sergimiz. New Yorker dergisi karikatür editörü Bob Mankoff vakfımızı kutladı. Bütü nbunlar gösteriyor kiş, yarışmamız uluslararası arenada faaliyetleriyle ve saygınlığıyla tanınıyor, gurur veriyor” dedi.

Yetmiş bin karikatür taranarak Web Müzesi oluşturulmuş
Aydın Doğan Uluslararası Karikatür yarışmasına katılan eserler bu güne değin Newyork’ta bulunan Bileşmiş Milletler sergi salonlarının yanı sıra, Brüksel’de Avrupa Parlamentosu salonlarında, Japonya, Çin, Romanya, Pakistan, Yunanistan, Moldova, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de sergilenmişler. Aydın Doğan Vakfı, bununla da yetinmeyip, teknolojinin nimetlerinden yararlanarak arşivlerindeki yetmiş bin karikatürü tarayarak bir web müzesi oluşturmuş. Artık internet üzerinden tüm dünyadan izlenebiliyor.

Karikatürürn dili evrenseldir
Törene katılan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, açılışta yaptığı konuşmada, “Karikatür, yazılı basında evrensel dile sahip türlerinden biri. Köşe yazısını okuyup anlamak için, onun yazıldığı dilin bilinmesi gerekirken, karikatürün evrensel bir anlatım tarzı var. Bu yıl “Arap Baharı” üzerinden ele alınan yarışmada birinciliği paylaşan eserlerden biri henüz tamamlanmamış, ikincisinde ise tüm olup bitenlere iliştirilmiş bir yaşam bulunuyor. Her ikisi de ilginç seçimler. Geçen yıl ki yarışmada dereceye girmeyen ancak ilgimi çeken bir karikatür oldu. Karikatürde, bir siyasetçinin konuşmasını izleyen bir kadının bir elinde gül, diğer elinde kırmızıbiber vardı. Konuşmasının sonunda neyi hak ederse onu verecek. Ya biberi ya gülü… O günden itibaren daha çok dikkat etmeye çalıştım. Hep gülü hak etme tarafında bulunmak için. Ama zaman zaman hayatın acımasızlığı, siyasetin hırsı ve konuşma şehveti her zaman gülü almaya imkan vermiyor” dedi. Günay, Gülten Akın’ın Gül İçin İlahi adlı şiirinin “İnsanlar bir gülü bir senetle/Değiştirmeye alıştılar/İnsanlar başka insanların hayatını/Bir hezaren sandalye midir hayat/ Dizip kaldırmaya alıştılar” dizelerini anımsatarak sözlerini şöyle sürdürdü: “Onun için gülü hak etmek biraz zor hale gelmeye başladı. Ama bence bunun için hepimiz çalışmaya devam etmeliyiz, hayat ne kadar acımasız olursa olsun.

Ödüller
Yarışmanın birincileri, Doğan Arslan ile İranlı Javad Alizadeh’di. Ödülleri 8.000 Dolar oldu.. İkinciliği alan Sırbistan’lı Vladimir Stankovski 5.000 Dolar, üçüncü Polonya’dan Pawel Kuczynski 3.500 Dolar ödül aldı. Ayrıca maansiyon sahiplerine de 500’er dolar ödül verildi.

Gecenin en hüzünlü tarafı, bu yarışmaya eser gönderdikten sonra hayata veda eden Hollandalı yarışmacı Bert Vitte’nin hikayesi oldu. Ölümünden sonra eseri başarı ödülüne layık görülmüştü. Ödül, Bert Vitte’nin eşine verildi.

Haber ve Fotoğraflar : Bilsen GÜRER
bgurer@isiltur.com.tr

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilirsiniz