31. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması Ödülleri

Şiddet ve ayrımcılığın küresel istikrarı tehdit ettiği modern dünyada, hoşgörünün her zamankinden daha çok önem kazandığı, karikatürün de hoşgörü ve sağduyuya dayalı olduğu, farklı düşünce ve inançlara açık bir toplumun yapıtaşlarından biri olduğu düşüncesinden hareket edilerek düzenlenen Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması bütün dünyada Karikatür Oscarları olarak biliniyor. 1983 yılından itibaren düzenlenen yarışmaya bugüne dek 137 ülkeden 7800’ü aşkın sanatçının katılması da ödülün boyutunu ve önemini belgeliyor.

Dünyanın çeşitli ülkelerinden yüzlerce saygın karikatüristin katıldığı yarışmanın seçiciler kurulu da dünyanın en önemli karikatür ustalarından oluşuyor.

15 Eser Ödüllendiriliyor
Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması uzun ve yorucu bir süreç içerisinde gerçekleştiriliyor. Yarışma sürecinin başlamasıyla birlikte Gana’dan, Finlandiya’ya, Amerika’dan Filipinler’e dek yüze yakın ülkeden karikatürler yağıyor. Gelen binlerce eser önseçiciler kurulu tarafından bir elemeye tabi tutulduktan sonra, Haziran ayında Seçiciler KuruluTurizm_AD_Odul_2014_3 ödül verilecek karikatürleri seçmek üzere toplanıyor. Adolf Born, Steve Brodner, Fontanarrosa, Brad Holland, Anita Kunz, Mordillo, Jean Plantu, Quino, Jüng Spahr, Ralph Steadman, Tignous, Roland Topor, Georges Wolinski gibi dünyanın ve Türkiye’nin önde gelen karikatür ustalarından oluşan bu kurul, titiz bir elemenin ardından ödüle değer bulunan 15 eseri seçiyor. Birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödüllerinin yanı sıra 12 sanatçıya da başarı ödülü veriliyor. Seçiciler Kuruluna sunulan diğer karikatür ise hem sergilenmeye hem albüme girmeye hak kazanmış oluyor. Yarışmada ödül kazanan karikatüristler ödüllerini kasım ayında düzenlenen görkemli bir tören ile alıyorlar.

Karikatür Sergileri Dünyayı Geziyor
Yarışmaya katılan eserler düzenlenen sergilerle halka ulaştırılıyor. Bugüne dek Erzurum’dan Gümüşhane’ye, Edirne’den Antalya’ya Türkiye’nin dört bir yanında sergiler açıldı. Ankara’da açılan Aydın Doğan Kültür ve Sanat Galerisi de bu sergilere ev sahipliği yapan mekânlar arasında yer aldı. Sergiler yalnızca yurtiçinde değil, yurtdışında da gerçekleştirildi. Vakfın, Moldova Cumhuriyeti, Çin Halk Cumhuriyeti, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Japonya, Yunanistan, Pakistan, Romanya , Brüksel ve Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleştirdiği sergiler büyük ilgi çekmiştir. Bu özelliğiyle bir kültür köprüsü niteliği taşıyan yarışma, çizerler aracılığıyla ulusları da birbirine yakınlaştırıyor.

Ayrıntılı bilgi için Aydın Doğan Vakfı’nın sitesini ziyaret edebilirsiniz.

ADV Ödül

2014 Birincilik Ödülü – Kürşat Zaman

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilirsiniz