Ani Gün Yüzüne Çıkartılıyor

Türkiye – Ermenistan sınırında bulunan medeniyetler şehri Ani’ nin , toprak altındaki kısımları gün yüzüne çıkartılıyor. Ani Kazıları 1892 yılında başlatılmış ve aralıklarla sürdürülmeye devam ettirilmişti.

Türkiye – Ermenistan sınırında bulunan, medeniyetler şehri Ani, ilk defa uygulanacak imar planı ve çevre düzenlemesi çalışmalarıyla turizme kazandırılacak. Kars Kültür ve Turizm Müdürü Hakan Doğanay, yedi kat yerin altında bulunan Ani harabelerinde yapılacak çalışmalarla, ören yerinin gün yüzüne çıkarılarak, geçmişe belge, geleceğe de ışık olacağına inandıklarını söyledi.

Doğanay, ören yeri için iki uygulama, üç proje çalışması bulunduğuna dikkati çekerek, bu çalışmaların 2013 yılı içerisinde bitirilmesini beklediklerini söyledi. Ani’de uygulanacak bu çalışmaların Türkiye’deki ilk kez yapılan önemli bir çalışma olduğuna dikkati çeken Doğanay, şöyle konuştu: Bu çalışma Ani alan yönetimi ve Ani çevre düzenlemesi hali hazır haritası. Türkiye’de hali hazır haritası ve çevre düzenlemesi yapılan ilk ören yeri Kars’taki Ani Ören Yeridir. Ani’de bundan sonra yapılacak çalışmalar imar planı, çevre düzenlemesi ve hali hazır harita doğrultusunda yapılacaktır. Yani planlı ve programlı şekilde yapılacaktır.

Ani’nin bir ticaret kenti olduğu için bir hat üzerinde dört dinin motifi olduğunu belirten Doğanay, Ani tam bir evrensel dinler şehridir. Her milletten, her kültürden, her ırktan yaşayan insanlar olduğu için Ani’ye biz dünya şehri diyoruz. Bu dünya şehrini bir an önce ayağa kaldırıp, dünyaya mal etmek lazım” dedi.

Ani Kazıları

Ani’de yapılan ilk kazılar, 1892 yılında Rus Dil Bilimler Akademisi’nde görevli Nicholas Marr tarafından başlatılmış olup 1917 yılına kadar sürdürülmüştür. 1944 yılında Prof. Dr. Kılıç Kökten iç kale ve sur dışında sondaj çalışmaları yapmıştır. 1965 yılında Kemal Balkan Büyük ve Küçük Hamam kazılarını gerçekleştirmiştir. 1989-2005 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Beyhan Karamağaralı başkanlığında, yerli ve yabancı bilim adamlarından oluşan bir ekip tarafından kazı ve restorasyon çalışmaları sürdürülmüştür. Bu dönemde surun kuzeyindeki Aslanlı Kapı, Selçuklu Sarayı, Küçük Hamam, Büyük Hamam, Ebu’l Manuçehr’den Aslanlı Kapı’ya uzanan antik yol, kervan yolu, çarşı, kuş evleri, Büyük Hamam’ın doğusunda yer alan I No.lu Konut ile Ebu’l Manuçehr Camii’nin güneyinde, caminin önünden geçen yolun batısında bulunan II No.lu Konut, Ani Katedrali’nin kuzey kısmı, şehrin çeşitli yerlerine dağılmış durumdaki 17 adet beziryağı işliğinde kazı çalışmaları gerçekleştirilmiştir.

2006 yılından itibaren ise çalışmalar, Kars Müzesi Müdürlüğü Başkanlığında, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Çoruhlu’nun bilimsel danışmanlığında sürdürülmektedir. Bu iki yıllık süreçte, II. No.lu Konut ile antik yolun doğu yanındaki dükkânlarda çalışmalara devam edilmiştir.

Kaynak :AA

2 yorum yapılmış

  1. Abartısız 5 saattir internetteyim. Nihayet aradığımı buldum.
    Site sahibine teşekürler.

Yorum yapabilirsiniz