Edirne 1. Uluslararası Bando ve Ciğer Festivali

Edirne Belediyesi’ nce ilk defa düzenlenen ” Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali ” başarıyla tamamlandı. Dört misafir ülkenin bando takımlarıyla başlayıp üç gün devam eden festival, son günde yapılan ciğer ikramıyla bitirildi. Edirne Belediyesi organizasyonunda, ilk defa gerçekleştirilen Edirne 1. Uluslararası Bando ve Ciğer Festivali başarıyla sonuçlandı. Üç üç gün süren festivalde konuk ülkelerin bando takımları ile Edirne bandosu halka muhtelif konserler verdiler. Edirne Belediye Bandosu haricinde, Bulgaristan, Yunanistan, Romanya ve Moldova’dan gelen bandolar, üç gün boyunca, şehrin muhtelif yerlerinde verdikleri konserlerle Edirne’lileri müzikle buluşturdular.

Konserlerin asıl mekanı, Saraçlar Caddesi’ne kurulan sahneydi. BBando Ciğeru cadde hem üç gün boyunca değişik ülkeleden gelen bando takımlarını ağırladı, hem de son gün halka hünerlerini sergileyen ciğerci ustalarını.

Festivalin üçüncü gününde, Saraçlar Caddesi’ne kurulan ocaklarda, becerikli ciğerci ustaları tarafından pişirilen bir ton ciğer ücretsiz olarak halka dağıtıldı. Saraçlar Caddesi üzerinde kurulan stantlarda yapılan bu ikram Edirne halkı tarafından büyük bir memnuniyetle karşılandı. Bir ton dana ciğerinin doğranarak pişirildiği festivale yaklaşık 15 bin kişi katıldı.

Saraçlar Caddesi’ndeki festivalin son gününde etkinlikler, Edirne Belediyesi ve Romanya bando ekiplerinin konseriyle başladı. Konserin ardından konuşan Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, turizmde, Edirne’nin son yıllarda ciddi yol aldığını söyledi. Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti olmuş, Selimiye ve üç nehir ile hanları, hamamları, güzel insanlarıyla Edirne’miz, unutulmuş bir kentken yıldızı parlayan bir şehir haline gelmiştir. Bugün 1 milyon turisti ağırlıyoruz. Bunda tava ciğerinin de payı büyük” diye konuştu.

Edirne Valisi Gökhan Sözer ve Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, ciğerci önlüğü giyerek, temsili olarak ciğer pişirdiler. Daha sonra, cadde boyunca dizilen 25’e yakın ciğerci, pişirdikleri ciğerleri festivale katılanlara dağıttı. Festival, klasik otomibillerden oluşan bir sergi ile sona erdi.

Yazı ve Fotoğraflar : Bilsen GÜRER
bgurer@isiltur.com.tr

.

Turizm_Bando_Ciger_4 Turizm_Bando_Ciger_3

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilirsiniz