Turizm Yazarları Sakarya’da

İstanbul ve Ankara metropollerin ortasında doğal güzelliği bozulmamış, gölleri, nehri ve deniziyle yakın bir kaçış noktası olan Sakarya değerlerini görücüye çıkarıyor. Bu amaçla turizm yazarlarını ağırladı. “Marka Kent Sakarya Projesi” kapsamında, şehrin özgün güzellikleri, kentteki kurumların ortak girişimleriyle, seyahat yazarlarına aktarıldı.

İstanbul ve Ankara gibi metropollerin ortasında yeşil kalmayı başarmış olan, gölleri, nehri ve deniziyle yakın bir kaçış noktası olan Sakarya, değerlerini görücüye çıkarıp, turizm yazarlarını ağırladı. Sakarya’nın doğal zenginliklerinin değerlendirilmesi amacıyla başlatılan “Marka Kent Sakarya Projesi” kentteki kurumların ortak girişimleriyle, seyahat yazarlarına aktarıldı..

SakaryaSakarya, bir tarım kenti olmasının yanı sıra bir turizm ve kültür kenti olma özelliklerine de sahip bulunuyor. İstanbul ve Ankara gibi büyük kentlere yakın olması da, bu konuda şehrin elini güçlendiriyor. Farklı kültürlerin bir arada yaşaması, Sakarya’nın mutfak kültürünü de zenginleştiriyor. Bu özellikler , kentte bulunan kurumlar tarafından değerlendirilerek, Sakarya Valiliği, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası ile Anadolu Ajansı’nın işbirliği ile bir Marka kent çalışmasına dönüştürüldü. Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri Mustafa İsen de doğup büyüdüğü bu şehir için yapılan çalışmalara destek verdi.

22-23 Eylül 2012 tarihlerinde gerçekleştirilen bir organizasyonla, tanınmış seyahat yazarları Sakarya’ya davet edilerek kent gezdirildi. İlk gün programı, kuzey parkurunda başlatıldı. Konuklar Sapanca’da, doğanın güzelliği ve özel lezzetlerle tanıştılar. Yaklaşık olarak bin beş yüz yıldan bu yana ayakta duran Jüstinyen Köprüsü ‘nde yürüdüler. Poyrazlar Gölü’nde fotoğraf çektiler. AcarlarTurizm_YazarlarSakaryada_3 Longozu’nda, nilüferler arasında kuşları gözlemlediler. Sakarya Nehri üzerinde Geyve’ye doğru seyahat ettiler. Nehrin denize döküldüğü noktada, (Karasu) gün batımını izleyerek yöresel lezzetleri tattılar. Akşam, Richmond Nua’da SPA keyfi yaşayıp, ertesi sabah Geyve Boğazı ve Alifuatpaşa’da tarih ile buluştular. Burada, yöresel müzik ve folklor ekibi ile karşılanan konuklar daha sonra bağa girip kendilerine verilen sepetleri, kendi kopardıkları üzüm salkımlarıyla doldurup, Taraklı’ya hareket ettiler. Taraklı’da İpek Yolu’nun izlerini arayan ve termal tesis hakkında bilgi alan yazarlar, Karagöl Yaylası Göleti’nin güzelliklerine ve burada sunulan yoğurdun lezzetine hayran kaldılar.

Vali Mustafa Büyük, Millet Vekili Ayşenur İslam, Millet Vekili Ayhan Sefer Üstün, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, Sapanca Kaymakamı Osman Sarı, Belediye Başkanı İbrahim Uslu, Karasu Kaymakamı Şafak Gürçam, Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu, Geyve Kaymakamı İdris Akbıyık, Belediye Başkanı Murat Kaya, Taraklı Kaymakamı Ömer Yılmaz, Belediye Başkanı Tacettin Özkaraman, İl Kültür Müdürü Hüseyin Yorulmaz, SAGÜSAD Başkanı Müjgan Zaman, Anadolu Ajansı Sakarya Bölge Temsilcisi Atakan Çelik de seyahat Turizm_YazarlarSakaryada_4yazarlarını yalnız bırakmayarak bilgi paylaşımında bulundular. Taraklı’ da ise Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve Düzce Valisi Adnan Yılmaz da geziye eşlik etti.

Yazarlar Sakarya’ya veda ederken çok etkilendiklerini, İstanbul ve Ankara’ya bu kadar yakın bir bölgenin turizm alanında iyi değerlendirilmesi gerektiğini söylediler. Mutfak zenginliğinin de bu projeye önemli bir katkı koyacağını belirten turizm yazarları, daha önce turizmde markalaşmaya çalışırken, yapılan hatalardan dolayı özelliklerini yitiren birkaç bölgenin örnek alınarak bu tür hatalara düşülmemesi gerektiğinin önemine değindiler. Sakarya’nın sahip olduğu özelliklerin altını çizerek uygulanacak projelerde seçici davranılmasını istediler.

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilirsiniz