TÜRSAB – Özbekistan Büyükelçiliği Turizm Tanıtım Toplantısı Yapıldı

Tarihi Cemile Sultan Korusu’ nda yapılan toplantıda, vizenin kaldırılmasını isteyen Başaran Ulusoy, bunu en kısa sürede gerçekleştirmeleri gerektiğini söyledi. 2 Haziran 2011 Tarihinde, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy ile Özbekistan Ankara Büyükelçisi Ulfak Kadirov başkanlığında bir turizm tanıtım toplantısı yapıldı.

Tarihi Cemile Sultan Korusu’ndaki toplantı, burada yapılan bir kahvaltı ile, Özbekistan Ticaret Temsilciliği organizasyonunda gerçekleştirildi. TÜRSAB koordinasyonunda potansiyel turizm işbirliklerinin konuşulduğu toplantıya, Büyükelçi Kadirof haricinde, Özbekistan Ankara Müsteşarı İslam Kerimov ve Özbekistan İstanbul Ticaret Temsilcisi Remziye Şen de konuşmacı olarak katıldılar.

Seyahat Acentalarından kalabalık bir grubun katıldığı toplantıda, turizmciler “Atayurdu” olarak nitelendirdikleri Özbekistan’nın halen Türk vatandaşlarına vize uygulamasından duydukları rahatsızlığı dile getirdiler.

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy;

Biz buraları “Atayurdu” olarak görüyoruz. Vizenin en kısa süre içinde kaldırlmasını istiyoruz. İnanıyorum ki bu konuda gerekli çalışmalar yapılacaktır. Biz ürün çeşidini Özbekistanarttırmaya çalışıyoruz. Özbekistan bizim için önemli. Şüpheniz varsa, Acentaların kefili benim. Türkiye’de Özbekistan’ın tanıtımın yapın. Vizeyi kaldırın, biz yardımcı oluruz.

Özbekistan Ankara Büyükelçisi Ulfak Kadirov’da, burada bir diplomat değil de bir Özbek vatandaşı gibi konuşacağını söyledi. Bir seneden beri Türkiye’de olduğunu ve hiç bir problem yaşamadığını anlatıp şöyle devam etti;

Hemen yanımızda Afganistan var, orasıyla sınırız, savaş, terör, uyuşturucu gibi problemlerle karşılaşabiliriz. Böyle korkularımız var ama sanmayın ki bunlardan korkup, vizenin kaldırılması için çalışmalar yapmayacağız. Bu konuda çalışıyoruz fakat bu kısa bir süre içinde gerçekleştririlebilecek bir şey değil.

Toplantı sonrasında, bir tanıtım filmi ile anlatılan Özbekistan’da, Semerkant, Şahrisebz, Buhara ve Hive olmak üzere 4 büyük kent, Unesco KKültür Mirası Listesinde yer almaktadır.

Yazı ve Fotoğraflar : Bilsen GÜRER

bgurer@isiltur.com.tr

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilirsiniz