Yalova Yeşil-Mavi Yol Projesi tamamlandı

Yalova, İstanbul, Kocaeli ve Bursa’ ya hemen hemen birer saatlik bir mesafede adeta yeşil bir bahçe. Hazırlanan seyir yolu projesi ile üç büyük şehrin insanlarına nefes aldırtacak, tarih severlere ve maceraperest ruhlara ev sahipliği yapacak.

YALOVA, YEŞİL- MAVİ TURİZM SEYİR YOLU PROJESİNİ DOĞASEVERLERE SUNUYOR
Atatürk “ benim kentimdir” diyerek sahip çıkmış ve İstanbul’a bağlı bir ilçe yapmıştı Yalova’yı. Uzun yıllar boyunca da böyle kalmıştı ama İstanbul’lular son zamanlarda daha çok Ege ve Akdeniz’e veya Karadeniz’e rağbet etmişlerdi. Yalova, turizmden alması gerekeni alamamıştı. 1995 yılında il olup ayrıldı bu büyük kentten.

Şimdi, Yeşil Yalova, çevresindeki üç büyük şehrin bahçesi gibi. Kentten kaçanlar orada derin bir nefes alıyor, küresel ısınmanın korkunç psikolojisinden arınıyorlar.

Konumu ve özellikleri
İstanbul-Kocaeli- Bursa güzergahı üzerindeki kent, Marmara Denizi kıyısında, Samanlı Dağlarının içine kurulu. Küresel Turizm_Yalovaısınma canavarı henüz uğramamış buraya. Dağlar, hala yeşil ve zengin ormanlara, gür su kaynaklarına sahip. Muhteşem bir doğanın içinde yaşayan Yalova’lılar, organik tarım yapmaya, turizmin nimetlerinden faydalanmaya başlamışlar. Yerel yöneticilerle uyum içinde yapılan bu planlı çalışmalarda başarılı olmuşlar.

Küçük bir kent Yalova. En büyük özelliğiyse, yüzölçümünün %90’ı orman olan tek kent olması. Üstelik bu özelliğiyle İstanbul gibi kocaman bir metropolün, bir buçuk en fazla iki saatlik uzağında. (İstanbul’lular için ne kadar büyük bir şans değil mi?) İstenirse günü birlik gidilip dönülebiliniyor. Çok fazla seçenek sunabilecek özelliklere sahip. Doğa, macera, deniz, foto ve jeep safari, köylerde organik tarım ürünleri veya Yalova merkezdeki köylü pazarı alış verişi zengin seçeneklerden sadece bir kaçı. Delmece Yaylası’nda kamp kurmak, Erikli veya Sudüşen Şelaleleri’nde serinlemek, Termal’de sıcak suya girmek, Arbotrum’da değişik bitkileri tanımak, Çınarlı Yol’da Ata’yı anmak da yine çeşitli etkinlik örneklerinden. Samanlı Dağları, ıhlamur, kestane, kızılcık, meşe, gürgen, kayın ve son zamanlarda yine organik tarım planlaması içinde yapılan dikimlerle genişletilen fıstık çamı ile (Gemlik Körfezi’ne doğru) çok zengin bir bitki örtüsüne sahip. Hayvan ve bitki çeşitliliği açısından da geniş imkanlar sunuyor. Mevsiminde bol miktarda bıldırcın ve üveyik avcılığı yapılıyor.

Zengin bir tarihi geçmişi var Yalova’nın. Henüz haklarında çok fazla bir bilgiye sahip olunamayan Bitinya İmparatorluğu yöreye hakim olmuş. Fakat Marmara denizi o zaman daha küçük boyutlardaymış. Yani İmparatorluğun büyükçe bir kısmı körfezde suların altında kalmış. Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı zamanında da hem zengin doğası hem İstanbul’a yakın olması sebebiyle önemli bir kent konumundaymış. İstanbul’un yiyecek limanlarından bir tanesiymiş Yalova’da. Hiç ummadığınız bir yerde harika bir tarihi eserle karşılaşabiliyorsunuz burada.

Yeşil – Mavi Yol Projesi nedir ?
Küreselleşmenin bu en zor günlerinde Yalova zengin doğasıyla, hemen her mevsimde büyük kent insanı için kesinlikle Turizm_Yalova_2bir kaçış noktası olacaktır. Çevresindeki büyük kentlere nefes aldırmak istiyor şimdi. Barındırdığı bütün değerleri, tarihsel, doğal bütün özelliklerini bir program çerçevesi içinde sunmaya başlamış. Samanlı Dağları’nın yüksek tepelerinden denize hakim bir şekilde hazırlanan ve adına “ Yeşil-Mavi Yol” denilen bir proje tamamlanarak çevrelerindeki büyük kentlerin insanlarına sunulmaya başlanmış.

Yeşil-Mavi Yol Projesi, dağların yüksek tepelerinden denize ve göle hakim bir seyir yolu yapılarak hayata geçirilmiş bir proje. Yaklaşık 200 Km’lik biryolu kapsıyor. Yalova’ya vapurla gidildiğinde, Yürüyen Köşk’ten, İzmit-Karamürsel tarafından gelindiğinde ise Altınova’dan başlıyor. Hemen hemen bütün Yalova’yı kapsayarak Armutlu’da bitiyor. Ana yol 127 Km. uzunluğunda. Arada gidilip görülmesi gereken noktalarla yapılan bağlantı yollarıyla, sunulan güzellik 200 km’ye çıkartılmış.

Seyir noktaları harita üzerinde de işaretlenmiş. Yine elinizdeki haritada nerede ne olduğunu görüp güzergahınızı ona göre seçebiliyorsunuz.

Ne yapılır ?
Yeşil-Mavi Yol haritası ile gezmeye başlayınız. Harita, çok açık bir şekilde düzenlenmiş. Yollar çok güzel. Gittiğiniz mevsim önemli tabii. Mesela sonbaharda gidecekseniz, denizin seyrini ormanın renk cümbüşü içinde göreceksiniz. Belki belirli yerlerde kestane veya kızılcık toplar ya da satın alırsınız. Seyir teraslarında öyle noktalar olacak ki siz yeşil bir dokunun içinde iken, bir tarafınızda Marmara Denizi, diğer tarafınızda İznik Gölü görüntüsü bulunacak. Mevsim ilkbahar ise, coşkun bir doğa içindeki bitki zenginliği başınızı döndürecek. Artık yaban çiçeklerinin çeşitliliğini, doğanın coşkusunu, hayal Turizm_Yalova_3sınırlarınızı genişleterek düşünebilirsiniz. Yanılmayacaksınız, düşleyiniz ama bence sonbahar güzelliğini ve bereketini de kaçırmayınız. Organik tarım ilginizi çekiyorsa yolunuzun üzerinde konuyla ilgili birçok köy var. Yürüyüş seviyorsanız değişik zorluk derecelerine sahip farklı özelliklerde parkurlar var. Termal’e gidebilirsiniz. Hemen yakınındaki Su Düşen Şelalesi görülmeye değer yerlerden bir tanesi. Karaca Arboretumu da Termal’in yakınında. Atatürk’ün yapılması için büyükçe bir çınar ağacının kesilmesi gerektiğini öğrendiğinde, ağacı kesmeyin binayı bir kaç metre ileriye çekin demesi üzerine raylar döşenerek beş metre itildiği için “Yürüyen Köşk” adı verilen güzel tesiste yemek yiyebilirsiniz.

Ne yenir ?
Güney Köy’de “Zübeyde’nin yerinde” Hinkal yiyin. Buradaki diğer ürünleri de mutlaka deneyin. Değişik, çok da lezzetli. Dağların arasında bir çok yerde alabalık çiftlikleri var, güzel bir doğanın içinde çok da acıkıldığından lezzetli oluyorlar. Tabi organik ürünlerin tümünü gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Köyler genelde küçükler. Bir diğerine geçmeden gidilecek yerde yemek yiyebileceğiniz bir yer olup olmadığını sorun. Aç kalma tehlikesi yaşamayın.

Ne alınır ?
Organik ürünler alınır. Gittiğiniz mevsimde ne varsa. Kurutulmuş kekik, nane ve diğer otlarda bu bakir dağların kokularını içeriyor. Yine Güney Köy’de bulunan küçük bir merkezde gümüş ve kemik üzerine el işçiliğiyle harika ürünler yapılıp satılıyor. Su Gören köyünde de ipek halı dokumacılığı var. Örencik köyünde keçi peyniri, Sermayecik köyünde mevsimine göre organik kiraz, çilek, ıhlamur ve bal, Laledere köyünde kesme çiçek (gül, karanfil v.b.), Dereköyde elma, Şenköyde kızılcık, Armutlu Yarım Adası’nda bulunan organik tarım havzasındaki Selimiye, Hayriye, Mecidiye köylerinde ise peynir, zeytin, ıhlamur, zeytinyağı, sabun ve köy ekmeği alınabilir. Ayrıca Yalova merkezine kurulan cumartesi pazarı da yiyecek alışverişi açısından inanılmaz fırsatlara sahip.

Vakit ayırın
Turizm_Yalova_4Çiftlikköy’de bir sitenin içinde kalan görkemli Kara Kilise kalıntılarına, Hersek Köyü’nde bulunan Hersekzade Ahmetpaşa Camisine, Su Gören Köyü’ndeki ipek halı tezgahlarına, Çınarlı Yola, Termal’deki Atatürk Köşkü ve Atatürk Sinemasına, Üç Azizeler Diyarına, Onno Tunç’un orman içindeki anıtına, Fevziye Köyü Yağlı Güreş yarışmalarına (Haziran ayının ilk haftası) Güney Köyündeki yemeklere, hediyelik eşya yapım atölyelerine (Kapalıçarşı’nın altın ve gümüş sanatkarlarının büyük kısmı bu köyden çıkıyordu),organik çilek, kavun-karpuz, elma, armut ve sebze ekimi yapan köylere, tabii Yeşil-Mavi Yol güzergahındaki seyir noktalarına vakit ayırınız. Çiçek seralarına uğrayınız.

Nasıl Gidilir ?
Çevresindeki illerden Yalova’ya düzenli otobüs seferleri yapılmaktadır.İstanbul’a 174, Bursa’ya 69, Kocaeli’ne 63 Km’lik bir mesafede bulunuyor. İstanbul Yenikapı, Pendik ve Kartal’a düzenli ekspres ve deniz otobüsü seferleri yapılmakta, yenikapı’ya arabalı deniz otobüsü seferleri yapılmaktadır. Topçular – Eskihisar arasında da araba vapuru seferleri mevcuttur. İki saatte ulaşıp, rahat bir nefes alabileceğiniz bir doğa harikası Yalova. Gerekli

Telefonlar :
İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü : 0226 813 85 07/08
Turizm Danışma Müdürlüğü : 0226 814 21 08
Deniz Oto.Kartal-Kabataş-Yalova : 0226 812 04 99
Deniz İşl.Adalar-Sirkeci Yalova : 0226 814 20 10
Arabalı Deniz Oto.Yenkapı-Pendik- Yalova : 0226 811 13 23
Eskihisar Arabalı Vapur İsk. : 0226 465 62 10

Yazı : Bilsen GÜRER
bgurer@isiltur.com.tr
.
Turizm_Yalova_6

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilirsiniz