Hayvanlar Ve Bitkiler

Tatile giderken düşünmemiz gereken sadece ne giyeceğim ? Nereye gideceğim ? Bavuluma ne koyacağım ? Vize işlemlerimi nasıl halledeceğim ? İşten kaç günlük izin alabilirim mi ?

Tamam bu işleri halettiniz diyelim. Her şeyiniz hazır ama ya ardımızda bırakacağımız canlılar…

MİNİK DOSTLARIMIZ
Evimizde yalnızken sıkıntımızı gideren , bizi koruyan , hayatımıza renk katan biricik “minik dostlarımız” hayvanlarımız.. Gittiğimiz yere götürebilme şansımız yoksa ne yapabiliriz ?

Arkadaşlara Emanet: İlk seçenek hayvanlarınızı arkadaşlarınıza emanet edebilirsiniz. Sizin minik dostunuza sizin kadar sevgi ve ilgi ile bakabilecek bir arkadaş yada bir tanıdık bulabilirsiniz çok şanslısınız. Ama unutmayın , emanet ederken hayvanınızı aşı karnesini , yemek kaplarını , yiyeceklerini , tasmasını , oyuncaklarını ve özel huylarını söylemeyi unutmayın. Neleri sever , nelere alerjisi vardır gibi özelliklerini de belirtmeyi unutmayın.

Özel Hayvan Pansiyonları: Eğer yakın bir tanıdık bulamadıysanız , minik dostlarınızı daha bilinçli ellere emanet etmek isterseniz , özel hayvan pansiyonlarına bırakabilirsiniz. Orada çok iyi bakılacağına emin olabilirsiniz.

ÇİÇEKLERİMİZ

Evimizin en güzel süsleri çiçeklerimiz rengarenk evimize ayrı bir hava veren günlerce suladığımız , saksılarını değiştirdiğimiz çiçeklerimiz biz tatildeyken ne olacak? İlk seçenek ; evinizin anahtarını bir tanıdığınıza verip ona çiçeğiniz ne zaman , ne kadar ölçülerde sulanacağı gibi bilgileri verdikten sonra gönül rahatlığı ile tatile gitmek olabilir. Eğer tatiliniz kısa bir zaman sürecek ise yapacağınız şey çiçeğinizi sulayıp yolculuğa çıkabilirsiniz.. Veya şöyle bir fikirde aklınızda bulunsun. Küvete veya bir kovaya su doldurup , suyun içine havlular serip çiçeklerinizin saksılarını bu suyun içine koyabilirsiniz. Böylece çiçekleriniz ne çok su içinde çürür , nede susuzluktan ölür.

TATİLDEN DÖNDÜK

Minik Dost Bana Küsmüş: Büyük bir özlemle kedimizin , köpeğimizin , kuşumuzun yani minik dostlarımızın yanında aldık soluğu ama ne görelim ki!

Zayıflamış , yemek yememiş , hastalanmış ve üstüne üstlük onu yalnız bıraktığınız için size küsmüşler. Peki ne yapıcağız? Önce ona biraz zaman verin. Yeniden onu bırakacağınızı düşündüğü için size pek yanaşmayabilir. Merak etmeyin , zamanla unutup yanınıza gelecektir. Ama durum daha vahim bir hal almaya başlarsa o zaman kesinlikle yetkili bir veterinerle görüşmeniz gerekiyor. Veterineriniz size en doğru yolu gösterecektir.

Çiçekleriniz Solmuşsa: Bütün aldığınız önlemlere rağmen çiçekleriniz solmuşsa , yapmanız gereken ilk şey ; biraz bakım için ilaçlarla takviye yapmak olabilir. Ama oda çare olmazsa çiçeklerinizi bitki bakım merkezlerine götürmenizde fayda var. Çok geç kalmadan!!!

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilirsiniz