Altınoluk Dertalmaz Aile Çay Bahçesi

Bu defa yazıya konu olan mekan, çok hoş, sade bir o kadar da tanıdık. Bir çay bahçesi. Altınoluk’takiler, ama yukarıda, Eski Papazlı Köyü’ndekiler, ruhunuzu, bedeninizi dinlendirir, açlığınızı giderir cinsten.. İsterseniz, tavla, kağıt, oynayacağınız veya çay-kahve içeceğiniz nadir mekanlardan. Hepsi şahsına münhasır, günümüz curcunasının dışında öyle kalakalmış özel yerler.

Şimdilerde Altınoluk denildiğinde, denize sıralanmış çok katlı binalar ile peş peşe dizilmiş konaklama ve yeme içme mekanları anlaşılsa da, asıl Altınoluk burası değildir. Altınoluk, tepede bulunan ve günümüzde “Çam Mahallesi” olarak geçen kısımdır.1927 Yılına kadar da “Papazlık” olarak adlandırılmıştır.

Dertalmaz Aile Çay Bahçesi, eski adıyla “Papazlık”, günümüzdeki adıyla, “Çam Mahallesi’nde” yer alıyor. Hemen köyün girişinde bulunan çay bahçelerinden, tam ortada olanı.

Altınoluk DertalmazBuradaki çay bahçeleri, yaşlı çınar ağaçlarının altında yan yana dizilmişler. Birbirlerinden farklı değiller. Hepsinin tahta masa sandalyeleri görkemli çınar dallarının gölgelerine sıralanmış. Hepsi çok güzel kahvaltı hazırlayıp sunuyorlar. Benim “Dertalmaz’ı” tercih edişim, hiç bozulmamış olan küçük sevimli binası yüzündendi.

Halit Dertalmaz’la, biraz sohbet ettik. İşletmenin sahibi. Üçgen çatılı sevimli Rum binası 1970’li yıllara kadar bakkal olarak kullanılmış. Şimdi, Dertalmaz Aile Çay Bahçesi’nin kapalı mekanı. Bütün masalarda buz gibi su ile doldurulmuş su sürahileri var. Artık küresel savaş konusu olan suyun azalması olayı henüz buraya uğramamış. Halit Bey anlatıyor; Geçmişteki Altınoluk, Papazlı’ydı. Aşağıdaki Altınoluk, Liman yani İskele’ydi. Yerliler için Altınoluk, halen burası yani Çam Mahallesi’dir. Dedem Ayvacık Demirci Köy’den gelmiş. O zaman iki yaşındaymış. O günden bu yana buradayız. Ben 15 yıldan beri gözleme, çiğ börek, mantı işi yapıyorum. Kışın müşteri azalıyor. Ama köylüler var. Soba yanıyor. Kışın da, yazın sattığımız aynı şeyleri yapıyoruz fakat daha az miktarda.

Yazının başlığına bakıp, ya çay bahçesi de yazılırmıymış demeyin. Gerçekten çok özel mekanlar bunlar. Öncelikle, gerçekten köy özelliğinin korunmuş olduğu bir yerde bulunuyorlar. Burda bir çay içebilmek için aracınıza bir dolu otopark ücreti ödemiyorsunuz, çünkü bu korkunç oluşum henüz burada hayata geçirilmemiş. Otoparkın olmadığı kaç yer kaldı ülkemizde bilmiyorum ama ben bunu öğrenince derin bir nefes aldım. Burada çok güzel bir kahvaltı yapabilirsiniz. Neden güzel olduğunu da söyleyeyim. Öncelikle bütün yedikleriniz doğal. Su, İda’dan. Zeytin ve zeytinyağını anlatmama gerek yok. Diğer ürünler de hemen yakınlardan, mesela Çanakkale’den veya köylerden. Kahvaltı tabağında zeytinyağı, zeytin, Kaz Dağı balı, köy yumurtası, köy peyniri, salatalık, domates, biber gibi söğüş malzemeler, bir duble demli çay var. Peki fiyatı ne derseniz, 2011 yılı Ağustos ayında 7,5 Lira.

Saati uygunsa, burada mutlaka mantı yemenizi tavsiye ederim. Köyün hanımları yapıyorlar. İda’nın tereyağı ve buradaki hayvanların kekik kokulu etleriyle yapılmış kıyma kullanılan lezzetli mantı. Çiğ böreği de, gözlemeyi de, kapaktan kesmeyi de burada tatmanızı yine tavsiye etmek istiyorum. Ben burada bir gece kaldım. Hem kahvaltısını gördüm hem diğerlerini.
Çayı lezzetli ve ucuz olan bu çay bahçeleri, yüzde yüz doğal olan karadut ve koruk suyu da sunuyorlar. Ama söylemeden edemeyeceğim, burasının en önemli şeyi, paha biçilemez havası. Üstelik Papazlı Köyü’nün bozulmamış tarihi dokusu da cabası.
Bir çaybahçesi de yazılırmıymış diye düşünüyorsanız, sizi biraz hayal kırıklığına uğratacağımı söylemek zorundayım. Bundan sonra yazmak istediğim yine buna benzer bir yer daha var. Orası küçük bir köy kahvesi. Adatepe’den Hurmalı Kahve’yi de bir başka yazının konusu yapacağım. Kahveseverlere bildireyim istedim.

Dertalmaz Aile Çay Bahçesi
Çam Mh. Hürriyet Meydanı No:23
Altınoluk – Balıkesir

Tel : 0266 396 20 84
Gsm: 0535 855 39 00

Yazı ve Fotoğraflar : Bilsen GÜRER
bgurer@isiltur.com.tr

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilirsiniz