Ayvalık Şeytanın Kahvesi’nde Koruk Suyu

Özgün Ayvalık yapılarından birinde, Şeytanın Kahvesi ‘nde içeceksiniz koruk suyunu. Tadı damağınızda kalacak, hikayesi de akllınızn bir yerine takılacak. Bütün hüzünlü Ayvalık hikayeleri gibi. Ayvalık koruduğu özgün dokusu ile biliniyor. Rum kültürü hakimiyetindeki daracık taş sokakları, içerlek kapılı, sarımsak taşından yapılmış evleri, salaş kahvehaneleri, kiliseleri, denizle barışık haliyle hayranlık uyandırıyor.

Fakat, eski özgün dokunun en işlek caddesini ne yazık ki pek az kimse biliyor. Sahilden geçirilen geniş asfalt cadde ile kıyaslandığında oldukça küçük görünen eski cadde, barındırdığı özgün bir kahvehaneyle bu yazının konusu oldu.

Şeytanın Kahvesi Eski İzmir Yolu Üzerindedir

“Şeytan’ın Kahvesi ” diye anılan yer aslında Suat Bey ve ailesince işletilen şirin bir kahve. Burası, Eski İzmir Yolu üzerinde, 4 kapı numaralı, tek katlı, özgün bir yapı. Tam köşe başında bulunuyor. Önü, küçük bir meydan. Kahve, şimdilerde burada içilen koruk suyu ile biliniyor. Şeytan’ın Kahvesi denilmesinin sebebi Midilli’ye dayanıyor . MiübadeledeAyvalık Şeytan Kahvesi Midilli Adası’ndan Edremit’e gelen Suat Beyin dedesi, öyle yaramaz, öyle hareketli bir çocukmuş ki, bir gün bahçede oturan yaşlı bir kadına yaramazlık yapıtığında, kadın tarafından , seni gidi şeytan seni diye paylanınca, dedenin torunlarına kadar gelen bu meşhur ünvan da o günden bu güne kullanılmaya başlanmış. Bu kahve aile tarafından 1950 yılında satın alınmış. O günden bu yana da aynı ailenin değişik fertleri tarafından işletilmeye devam ediliyor.

Eski izmir Yolu olarak geçen bu cadde, mübadele öncesinde Ayvalık’ın ana caddesi, adeta ticaretin kalbiymiş. Sırf bu küçük meydanın çevresinde toplam yedi adet kahve bulunuyormuş. Şimdiki kahvehane binası, bir müzikhol olarak hizmet veriyormuş. Daha büyük bir binaymış. İki katlıymış. Suat Bey ve babası yan tarafa açılan kapıyı örerek yan tarafı farklı işlerde kullandıklarından, kahvehane biraz küçülmüş. Zaman, bu sevimli binanın üst katının bu güne gelmesine müsaade etmemiş. Süreç içinde yavaş yavaş üst kat yok olmuş. Ama yapı güzelliğinden hiç ödün vermemiş. Rum ustaların muhteşem mimari hünerleri yaşanan bütün olumsuzluklara rağmen bu güzel yapının günümüze gelmesini sağlamış. Kahvehanenin içinde duvara asılı büyütülmüş eski fotoğrafta, kahvehanenin ilk görüntüsü var. Bu fotoğrafta bu meydanın ilk halini görmeniz mümkün. Mesela, kahvenin karşı tarafında, biraz çaprazında bulunan Şerif’in bakkal dükkanı o zamanki ekmek fırınlarından biriymiş.

Koruk Suyu
Koruk suyu, çok eskiden bilinen bir içecek. Osmanlı Sarayı’nda sofraların olmazsa olmazı. Henüz oAyvalık Şeytan Kahvesilgunlaşmamış üzümlerin ezilip suyunun süzülmesiyle elde ediliyor. Ekşi, asitli bir tat. Koruk, Ayvalık ve Ege’de çok kullanılıyor. Bamya yemeği ve dolmalar başta olmak üzere bir çok yemeğe tat vermesi amacıyla pişirme aşamasında ilave ediliyor. Ama koruk suyu çok eski çağlardan bu yana Avrupa, özellikle de Fransa başta olmak üzere içecek olarak hep kullanılmış. Şimdi unutulmak üzere olan bu tat, Ayvalık’ta, Şeytan’ın Kahvesi’nde yeni baştan içilmeye başlanmış. Her geçen gün de müdavimleri çoğalmış. Suat Bey, koruk suyunu kendi üzümlerinden yapıyor. Arada, komşularına ait üzümleri de kullanıyor. Nasıl yapıldığı konusunda ser verip sır vermiyor. Hep aynı tadı yakalaması yılların ona kazandırdığı iyi bir ustalıktan kaynaklanıyor.

Burda içilen koruk suyu artık yavaş yavaş markalaşmaya doğru gidiyor. Bilenler de içiyor, bilmeyip merak edenler de. Necdet-Sevim Kent Kütüphanesi’nin açılışında ikram edilen koruk suyu bu kahvehaneye aitti. Gittiğinizde mutlaka bir-iki kişi görürsünüz. Yabancı olduklarını anlarsınız. Dallarıyla bu sevimli kahveyi kucaklayan kavak ağacının gölgesinde koruk suyunu yudumlayan yabancı misafirlerin, kahvehanenin dış yüzünde bulunan insan yüzlü kabartmalara mı, pencerelerine kapılarına mı, görkemli geçmişine mi yoksa iAyvalık Şeytan Kahvesiçtikleri tada mı hayran kalmışlardır, merak eder, siz de o çekiciliğin içine düşersiniz.

Şeytan’ın Kahvesi’ne gitmek, küçük orijinal bardağıyla bir bardak koruk suyu içip, tahta masalarında nefeslenmek istiyorsanız burasını bulmak çok kolay. Merkeze çok yakın Çınarlı Cami’ye de. Arabacılar Meydanına da. Ayvalık’ın yerlilerine veya esnafa sorun, hemen gösterirler.

Açık Adresi : Eski İzmir Yolu No:4 Ayvalık-BALIKKESİR.

Yazı ve Fotoğraflar : Bilsen GÜRER
bgurer@isiltur.com.tr

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilirsiniz