Bergama Köyevi Ev Yemekleri

Emine Özdöl, Bergama’ lı iki çocuk annesi bir ev hanımı. Ama yer Bergama, konu de yemek olunca bakın bugün Emine Hanım karşımıza nasıl çıkıyor. Yaklaşık 40° sıcaklığa ulaşan bir Ağustos gününde gittim Bergama’ya. Turizm Müdürlüğüne yakın bir yerde kahvaltı yapmak istiyordum. Kentin yabancısıydım. Daha az eziyet çekerek ne tarafa gitmem konusunda tereddüt ederken, Kınık yönüne doğru yürümeye başladım. Cumhuriyet Alanı yakınında girdiğim küçük pastane demlik çay yerine poşet çay getirince de içmekten vazgeçip sora sora bu defa ters yönde, demlenmiş çay içebileceğim bir yer buldum kendime.

Öğlenden sonra yemek yiyeceğim zaman, yine aynı eziyeti çekmek istemiyordum. Müzedeki hanımefendiye sebze yemekleri yiyebileceğim bir yer sorunca, şimdi size anlatacağım şirin köy evini öğrenmiş oldum.

Köyevi Ev Yemekleri her sabah saat beş sıralarında işe başlayan Emine Özdol’a ait çok küçük bir mekan. Yani sabahleyin burayı biliyor olsaymışım tam istediğim gibi harika birBergama Köyevi ev kahvaltısı yapacakmışım. Neyse, diyerek bir hayli geciken öğlen yemeğiyle haşır-neşir olup bir taraftan da gözlemlemeye başlıyorum bu şirin yeri. Geç gitmişim, dolayısıyla yemekler bitmiş. Her gün sekiz ayrı yemek dönüşümlü olarak sunuluyormuş menüde. Etli ve zeytinyağlılar, börekler çeşit çeşit sekiz ayrı yemek.

O gün Çığırtma kalmış. Merak ettim ne olduğunu. Bergama yöresine mahsus ama bildiğimiz patlıcan kızartması. Tek farkı soslandıktan sonra bir de biraz fırınlanması. Yanına yoğurt konularak servis ediliyor.

Köyevi ev yemekleri Cumhuriyet Alanına yakın bir yerdeki sokağın hemen başında bulunan Sümerbank Mağazasının birkaç metre ilerisinde küçücük bir yer. Veya şöyle söyleyeyim, girişi küçük olan bir yer. Girişten sonra çok da küçük olmayan bir bahçeye geçiyorsunuz. Bergama evlerine mahsus çevresi kapalı bir bahçe burası. Yazın bu bahçe kışın da girişteki dört odalı küçük köy evi kullanılıyormuş.

Bergama KöyeviKöyevi ev yemekleri fikri, iki çocuk annesi Emine Hanım’ın kızları üniversiteye girince aklına gelmiş. Yaklaşık beş yıl önce açılmış. Bergama, Antik çağın bütün ışıltısına sahip çok fazla ziyaretçi alan bir ilçe. Özgün bir hareketliliği var zaten. Emine hanım öğrenim masraflarını karşılayabilmek için ne yapabilirim diye düşünürken, yaptığı en başarılı işin yemek olduğu fikrinden yola çıkmış. Ve kesinlikle hayatından bir kesitin yansımasını istemiş yaptığı işe. Bunun içinde büyüdüğü yerden, bildiği mekanlardan seçmiş çalışacağı yeri. Küçücük, iki katlı bir köy evini yemek pişirip sunabileceği bir hale getirmiş. Bahçesini düzenlemiş.

Önceliği Bergama yemeklerine vermiş. Çığırtma, eskiden Bergama’da hayır için verilen yemeklerde kullanılan Erenler Çorbası, tabii olmazsa olmazlardan ev baklavası, nohut böreği Emine Hanımın vazgeçemediklerinden. Ama her yöreden hatta dünya mutfağından da yemekler yapıyorum diyor. Ne de olsa o bir Bergama’lı. Dünyaya açık, dünya insanlarıyla haşır neşir.

Burası benim dünyam. İşimi çok severek yapıyorum. Burasını sadece yemek yenilen bir yer olarak görmeyiniz, aynı zamanda bir okul burası. Ders olarak hayatı, geçmiş Bergama’yı gelenek ve görenekleri öğretmeye en azından ayakta tutmaya çalışıyorum diyor Emine Hanım.

Kışın da bu sevimli küçük odalarda nefis tencere yemeklerinin büyük bir iştahla yeneceğini düşünüyorum, ama o gün, o sıcakta, bu serin köy evi bahçesi ve Emine Hanım’ın tatlı Bergama Köyevisohbeti bana pek iyi geldi. Çığırtma da hoşuma gitti. Hafif bir yemekti, ayrıca mantının da tadına baktım, gönül rahatlığıyla onu da önerebilirim.

Sizin de yolununuz Bergama’ya düşer ve kahvaltı ya da yemek isterseniz eğer, Emine Hanım’ın Köyevi Ev Yemekleri sunumu yaptığı şirin yer, Cumhuriyet Meydanı Galinos caddesinde 12 numarada. Hem soluklanır, hem tatlı bir sohbete dalar yemeklerinizi öyle yersiniz. Bergama albenisi ile bir hayli yoruyor gidenleri (görülmeye değer o kadar çok yer var ki), böylesine sade ve hoş bir mekan çok iyi olmuş doğrusu.

Tel : 0232 632 48 16

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilirsiniz