Beyoğlu’nda Bir İtalyan, Venezia Coffee House

“ Keyifli saatler için rastlantıları beklemeyin… ” diyen Venezia Coffee House, sunduğu tatlara ve kaliteli hizmetine güveniyor. Mekânın güzelliği de cabası. Beyoğlu, Galata Meyhanelerine şarap sağlayan bağlarla kaplıyken, Bizans hükümdarı İoannes Komnenosun genç oğlunun buradaki konağından dolayı bu isimle anılıyordu. Lövantenlerin yaşamaya başlamalarından sonra da Rumca “ karşı yaka ” anlamına gelen “Pera” denilmeye başlandı. Müslüman ahalinin yaşadığı Anadolu Yakası, Balat, Fener’in karşısı anlamında kullanılıyordu. Bir ihtişam ve rüya merkeziydi.

Pera’ya önce yabancı elçilikler geldi. Avrupa’nın büyük metropollerindeki eğlence merkezleri, alışveriş mağazaları, otel, lokanta, pastane ve kahvehaneleriyle eşdeğerde olanlar burada da açılıyordu. Beyoğlu kendisine özgü müdavimleri olan alternatifsiz bir bölgeydi. Zaman zaman kesintiye uğradıysa da bu gün yine aynı işlevi görüyor. Haftanın belirli günlerinde nüfusu milyonları aşıyor, gecenin geç saatlerine kadar yoğun insan kalabalıkları Beyoğlu’ndan vazgeçemiyor.

Beyoğlu’nda birkaç ay önce açılan Venezia Coffee House, Lövantenlerin Pera’sını günümüz Venezia Coffeeinsanına geri getirdi. İstanbul’da bir İtalyan Cafe keyfi yaşatmayı başaran işletmeci Sibel Yalın amacını gerçekleştirdiği inancında. O havayı yaratmak istedim, Avrupa’nın herhangi bir restoranında hissetsinler kendilerini diye düşündüm diyor. Zaman zaman İtalyan geleneklerini, onlara özgü küçük etkinlikleri tasarlayıp uyguluyor.

Venezia Coffee House, Büyük Parmakkapı Sonu, Tel Sokakta tarihi bir binanın giriş katında bulunuyor. Yetmiş kişilik oturma kapasitesine sahip. İtalyan tarzında dekor edilmiş hoş bir mekân. Entelektüel müşterilere hitabeden bir kimliği var. Kahvaltı sonrası sessiz bir ortamda kitabınızı okuyabiliyor, kablosuz internetten ücretsiz faydalanabiliyorsunuz. Dünya kahvelerinden seçkin örneklerin ikram edildiği Venezia’da, bir kahve içimi sırasında bir müzayedeye tanık olabilir, belki içtiğiniz kahvenin antika fincanını satın alabilir yada şanslı bir gününüzdeyseniz eğer, küçük bir antika objeyle ödüllendirilebilirsiniz.

Venezia’nın sahibesi ve işletmecisi Sibel Hanım aynı zamanda bir yayıncı da. Yerdeniz Yayınlarının Genel yayın Yönetmeni olarak yaptığı ikinci işinde de bir çok ince detaya özen göstermiş. Farklı hizmetler katmış yaptığı işe. Hemen hemen dünyanın her tarafını gezmiş. Topladığı değişik objeleri burada müşterilerinin beğenisine sunuyor. Mekanın dekorasyonundan, müziğine kadar her şey özenle seçilmiş. Bu özel seçim yiyecek ve içecekte de hissediliyor. Her ne kadar ağırlıklı olarak hafta sonu kahvaltılarına önem verilse de günlük çeşitlilikte de başarılı olduklarını görüyorsunuz. Menü, İtalyan olması sebebiyle tabiî ki Akdeniz mutfağının hakimiyeti altında. Değişik salata ve makarnalar, Venezia CoffeeOmletler ve olmazsa olmazlardan tatlılar var Venezia’da. Kahvaltı, dünya mutfağının yanında, Akdeniz mutfağı çeşitlerini de kapsıyor ve standart menü yerine her gidişinizde farklı tadlarla karşılaşabiliyorsunuz. Kahve çeşitleri İtalya’dan, ev likörleri ise başlı başına birer tat.

Her gün dünya mutfağından değişik bir spesiyal var menüde. Kısacası Sibel Hanım, Venezia ile farklılığı deniyor. Açılışında olduğu gibi ara ara değişik etkinliklerle Akdeniz limanlarının sıcak atmosferini buram buram tarih kokan Beyoğlu’nun bu hoş mekanında konuklarına sunmaya çalışıyor. Bir bakıyorsunuz Venedik karnaval kostümleriyle genç hanımlar size hizmet ediyorlar, değişik maskları ve stilleriyle sizi Venedik Saraylarının büyülü atmosferine taşıyıveriyorlar. Bir bakıyorsunuz İtalya’da görebileceğiniz bir sürpriz yanı başınızda size sunuluyor.

Önümüzde bir “14 Şubat Sevgililer Günü” var. Ama Venezia bir süpriz yapıp, bu özel günde sevgilisi olan mutlu çiftler yerine sevgilisi olamayan kırık kalpleri ağırlayacak. Mutlu olanlar her yerde mutludur, biz o gün umutlu olanlarla birlikte olacağız diyorlar. İşte Beyoğlu’nda bir İtalyan ve genç bir yayıncı-işletmecinin değişik hizmet anlayışı. Tavsiyemiz Venezia Coffee House uğramanız. Müdavimi olacaksınız. Sürprizlere şaşırmayınız. Yazımızın başında bahsettiğimiz, Beyoğlu’na adını veren genç Bizans prensi Alexsias Taraktos Komnenos’da Beyoğlu’nda bir müddet yaşadıktan sonra İtalya’ya gitmişti. Beyoğlu’nun İtalya ile her zaman bir yakınlığı olmuştur zaten. Bunun içindir ki bu gün Venezia Coffee House buraya çok yakışıyor. Sibel Hanım’ın titizliği ve zarafeti ile çok güzel bir mekan yaratılmış. Venezia CoffeeMeraklısına duyuralım istedik.

Adres : Katip Çelebi Mahallesi Büyük Parmakkapı sonu
Tel Sk. No: 4 D:1 Beyoğlu – İSTANBUL.
Tel : 0212 252 33 02/03

Web : www.veneziaistanbul.com

Basit Tarifi : İstiklal Cd. Benetton’un karşısındaki sokağa girilip, ilk sağa sapılacak.

Kredi kartı geçerli olup, her gün 09/24.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilirsiniz