Cunda Bay Nihat Lale Restoran & Otel

Yaz geldi derken bir de baktık ki yarılanıvermiş bile. Biz de, Cunda’ ya gidiyoruz deyip, düştük yollara. Yaz geldi derken bir de baktık ki yarılanıvermiş bile. Biz de, Cunda’ ya gidiyoruz deyip, düştük yollara. Cunda’ nın, Eylül’ de ne kadar muhteşem olduğunu bilenlerdendik ama Temmuz sıcağını seçip sahile kurulu masalarından birine atıverdik kendimizi. Cunda, Eylül’ de de, daha sonraki zamanlarda da yaz kadar olmasa bile belirgin bir hareketlilik yaşıyor artık. Ama biz bu defa en kalabalık olduğu zamanı seçtik.

Sahilde, oturduğumuz masa yüz elli yıllık bir taş binada hizmet veren Bay Nihat Lale Restorana aitti ve özellikle yaptığımız bir seçimdi. Bu gün sevimli ama seçkin bir restoran olarak işletilen bina, mübadele öncesinde gümrük olarak kullanılmış. Ait olduğu mimarinin bütün güzelliği korunmuş. Hikayesindeki hüzün insanı duygulandırıyor. Cunda Adası, suyun uygarlık yaratmadaki başarısını çok güzel sergileyen ender yerlerden. Restoran, 1978 yılında bu özel mekanda Girit ve Midilli mutfağının sunulması amacıyla Bay Nihat tarafından hizmete açılmış. Midilli’li bir ailenin çocuğu Bay Nihat. Ege’nin ve Akdeniz’in özelliklerini harmanlayan mübadiller, yeni bir adada yeni bir hayata merhaba derken, kültürlerini, alışkanlıklarını ve damak tatlarını da taşımışlar. İyi de etmişler diyor ve öykümüzün konusuna dahil olmaya başlıyoruz.

Sıcak bir Temmuz akşamında gittiğimizi söyledim. O gece hafif bir poyraz esintisi vardı. Cunda geçmişini olabildiğince yaşıyor ve yansıtıyordu yine. Biz de koptuk bu günden, geçmişe olabildiğince gerilere gittik. Bu hülyalara dalış, Cunda’nın kendisine has özelliklerinden. Ama yemek zamanıydı, acıkmıştık da. Meze dolabına bakmamızı istediler. Akıllı davranıp kalkmadık. 12 ay boyunca yaklaşık 150 çeşit meze ve bir o kadar da sıcak çeşitleri varmış. O gün de 70 çeşit mezeleri mevcutmuş. Tercih yapamayıp aç kalma tehlikesi yaşamamak için seçimi kendilerine bıraktık ama bu kadar çeşidi nasıl sağladıklarını da soramadan edemedik. Mesela dediler; “Kum midyesini kaşarlı, şaraplı, viskili veya hardal soslu hazırlıyoruz. Ahtapotu da, tek farkla, Ahtapotun fazladan sakız soslu çeşidi de var. Balıktan kokoreç ve pastırma, hazırlıyor, sübyeyi (bir çeşit mürekkep balığı) soya soslu, sarmısaklı, safranlı veya tava olarak sunuyoruz. Cunda’da yetişen otlardan yaz kış faydalanıyor, mesela arap saçını ahtapotla, ak kızı karidesle kullanıyoruz. Ege’nin çok çeşitli otları değişik böreklerimizde de muhteşem damak tatlarına dönüşüyor” dediler.

Bay Nihat, Girit ve Midilli Mutfağı’na başka tatlar ekleyerek inanılmaz bir azimle büyük bir başarıyı yakalamış. Giriş ve asma katları olan taş binanın alt katı tamamen mutfak olarak kullanılıyor. Yanında iki oğlu ve çok güvendiği Mehmet Usta’yla çalışıyor Bay Nihat.. İddialıyız diyorlar. “Ayvalık’lıyız, babamız burada doğdu. Biz de . Hem burayı seviyoruz, hem de sunumu seviyoruz. Bütün bu tatların ve ada kültürünün paylaşılmasından yanayız. Bu amaçla açtığımız küçük bir otelimizde var şimdi. 9 odalı otelimizle de artık konaklama hizmeti de vermeye başladık. Odalarımızın hepsinde şömine, jakuzi, klima var. Dünyanın her yerinden müdavimlerimiz vardı ve bizden konaklama hizmeti talebinde de bulunuyorlardı. Şimdi bu taleplerini de karşılıyoruz.”

Cunda’da, yazın genelde akşam üzeri başlayan imbat gece dokuz sularında adayı terk ediyor. Bay Nihat Lale Restoran, kışın yüz yirm kişilik servisini yazları sahildeki bahçeye kurduğu masalarıyla yüz elli kişi ilavesiyle aynı anda iki yüz yetmiş kişiye çıkartabiliyor. Cunda’nın zeytinyağıyla, dağlarından toplanmış otları ve Ege’nin balıkları Mehmet Usta’nın hünerli ellerinde tatlanıyor, buram buram tarih kokan bir ada atmosferinde konuklar bekleniyor.

Bir yaz akşamında, karşınızda Ayvalık ışıkları, Şeytan Sofrası’na kadar uzanan tepeler, koydaki adalar, dokunsanız tutuverecekmişsiniz gibi duran, ama suyun öte yakasında olduğunu bildiğiniz Midilli seyriyle oturacaksınız, Bay Nihat Lale Restoranda. Lale Adası Türkiye’nin ilk boğaz köprüsüyle Cunda’ya bağlanarak görünüşte ada özelliğini yitirmiş olsa da bu Restorana adını vermiş. Ama isminin önüne getirilen “Bay Nihat” ‘ın özel bir hikayesi var mı, bilmiyoruz! Biz sormadık. Giderseniz, şayet siz sorunuz. Bakalım neler anlatacaklar. Belki onun da bir öyküsü vardır, kulaktan kulağa yayılır biz de öğreniriz.

İyi yolculuklar dileyip, afiyet olsun diyelim size de. Cunda’nın tadına doyum olmuyor, doyamadık ama hemen yakınımızda olması sevindiriyor bizi. İyi ki var diyoruz, dostlarla birlikte Cunda daha da güzel oluyor.

Adres : Ali Bey (Cunda Adası ) Ayvalık
Tel : 0266 327 10 63 / 327 17 77
Fax : 0266 327 13 14
www.baynihat.com.tr
www.cundaadasi.com

Yazı : Bilsen Gürer

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilirsiniz