Fransız Sokağı

Taksim’in sadece İstiklal caddesinden oluştuğunu mu düşünüyorsunuz ? Sağlı sollu bir çok mağaza, sıra sıra dizilmiş cafeler, restoranlar ve günün her saatinde yaşanan yoğun bir kalabalık. Taksim; İstanbul’ un çok başka bir yüzüdür, bu semti ister sevin ya da sevmeyin ama Taksim’in sadece İstiklal caddesinden oluşmadığı bilin yeter. Fransız Sokağı… Bu isim birçok spekülasyona yol açtı. Cezayir Sokağı mı? Fransız Sokağı mı? Sokağın girişinde isim olarak Cezayir Sokağı yazıyor ancak, burada bulunan cafelerin, restoranların mönülerinde Fransız mutfağına özgü yemekler olması, mekanların isimlerinin Fransız isimleri olması, şarap evlerinin bulunması ve şarap denildiğinde ilk akla gelen Fransızların olması ve aslında yeniden yapılandırma projesin isminin “Fransız sokağı projesi” olmasından kaynaklanan ya da başka başka birçok nedenden dolayı adı tartışma konusu olmuştur.

Adının ne olduğu değil, tadının nasıl olduğu önemli diyorsanız; Galatasaray Üniversitesinin sağından dümdüz inin, bu arada yeni bir yer keşfetme heyecanı ile çevrenize bakmaya unutmayın, Fransız Sokağına giderken caddenin iki kenarında, bulunan sahaflardan hoşunuza gidecek bir şeyler bulabilirsiniz. Aşağıya doğru ikinci soldan girdiğinizde, sağda Cezayir Sokağının girişini göreceksiniz. Merdivenlerden aşağıya inmeden, tepeden bir inceleyin sokağı, merdivenlerin ortasında bir heykel merdivenlerden aşağı indikçe cafeler ve sokaklara atılmış masalar, arka fonda çalan katıksız Fransız melodileri, masalarda şarabını yudumlayan turistler… ne acıdır ki Türkiye’de olan bütün güzellikleri bizden önce yabancı turistler keşfediyor.

Cezayir Sokağında bulunan mekanların birçoğunun isminin Fransız olduğunu söylemiştik işte size mekan isimleri; A La Sante, Brasserie Levantine, Cafe Artiste, Desir, Galerie de L’Art, Chez Vous, Cafe Miro, Le Chevalier, La Vie, Provencial, La Bonbonniere, Le Terrace, Pomme Antique, Belle de Jour, Cafe de Place, Le Caprice, Le Regal, L’Eclipse, Chez Sakman, Coud de Foudre, Je t’aime, Point-Virgule ve Remzi Cemil İpekçi.. Bu mekanların bazıları restoran bazıları bar, bazıları doğal ürünler satan ve mönülerini bu doğal ürünlerden yaratan cafeler, ya da seçkin tekstil ürünlerini bulabileceğiniz bir butik. Siz en iyisi gözünüze hoş gelen bir mekana oturun ve…

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilirsiniz