Hamak Keyfi (Keyifli Mekanlar)

Ne yapsam ne yapsam bir hamak alıp sallansam. Kurtulur muyum bunalımdan hamakta sallansam ? Mazhar Alanson’un seslendirdiği ” bir hamak alıp sallansam ” şarkısı geçtiğimiz yaz aylarının en keyifli zamanlarında size eşlik eden melodilerden bir tanesi değil miydi ?

Çok değil, bir kaç yıl öncesine kadar tatil hayallerine daldığınızda aklınıza ilk gelen; gökyüzünün enfes bir mavisi, parlayan güneş, buz gibi deniz suyu ve denizin üzerine kurulmuş, hafif esen rüzgarın eşliğinde yavaş yavaş sallanan bir hamak…

Hamakta keyifle yatarak bir tatil geçirmek herkesin gerçekleştirebileceği bir hayal değildi. Genellikle çok pahalı olan otellerde ya da villaların bahçelerinde bulunan hamaklarda, keyif yapmak için gelir düzeyinin yüksek olması gerekiyordu.

Ancak son yıllarda bu hayaller artık herkesin gerçekleştirebileceği bir durum halini aldı. Tüketen bir millet olmamız aslında her zaman kötü anlaşılacak bir şey değil. Her zaman aşırı tüketici bir millet olmaktan dolayı yakınır dururuz, ancak bakın ki tüketici olma hallerimiz bize, hayallerimize açılan kapılar aralamaktadır.

Tüketen bir millet olduğumuz için, çok pahalı diye düşündüğümüz ürünlerin, birkaç zaman sonra fiyatlarının düştüğünü görüyoruz. Bu fiyat düşüklüğünün, en büyük nedenlerinden bir tanesi ise gelişen ve kendini sürekli yenileyen teknolojidir. İnsanlar istedi, tasarımcılar yarattı, teknoloji bu isteklerin ortaya çıkmasını sağladı ve sonra insanlar bu isteklerini elde etti. Belli bir zaman sonra bu isteklerden sıkıldı ve daha fazlasını istedi.

İnsanların istekleri bazen çığırdan çıktı. Ama bazen de pozitif tarafları ile hayatımıza girdi. Baksanıza birkaç yıl öncesine kadar ateş pahası olan hamaklar ve chilloutlar artık her yerde…

Hamak Sefası
Ekonomi kısmını geçip, asıl konumuz olan hamaklarda ve chilloutlarda keyif yapma kısmına geçelim.

Son yıllarda bir çok mekan yemeklerinin ya da servisinin iyi olmasının yanı sıra mekanlarının tasarımlarıyla da ön plana çıkmayı tercih ediyor. Gerek iç dekorasyonda kullanılan objeler, gerek masa düzeni, gerek kullanılan tabak ve bardaklar ile her mekan adeta birer tasarım harikası gibi sizlerin göz zevkine hitap ediyor.

Göz zevkinin yanında keyfiniz ve rahatlığınız içinde seferber olan işletmeler, hamak ve chilloutları keşfetmeleriyle birlikte artık kusursuz rahatlık, bir bardak kahve eşliğinde sizinle…

Rumeli Hisarı Hamak Cenneti
Arka Bahçe
Hisar’da sahildeki cafeler herkes tarafından bilinir, bir hafta sonu güneşli bir günde boğaz keyfi yapmak isteyenlerin tercih ettiği yerlerden bir tanesidir Rumeli Hisarı. Ancak siz biraz daha farklı bir yer arıyorsanız, Arka Bahçe’yi tavsiye edebiliriz. İki katlı olan mekanın teras katında muazzam bir manzara var. Burası genellikle bir mekanda saatlerce yayılmaktan hoşlanan insanlar için dizayn edilmiş. Burada insanların yüzünde hep aynı ifade var. “beni burada bırakın uyumak istiyorum” Arka Bahçe’de hamaktan çok chilloutlar var. Yani içine köpük doldurulmuş kocaman minderler. Siz oturduğunuzda sizin oturuş şeklinize göre biçim alan ve genellikle plajlarda güneşlenmek için kullanılan büyük minderlerlerde, rahat rahat oturma keyfini Arka Bahçe’de yaşayabilirsiniz.

Tel: 0 212 265 38 48

DonJon
Rumeli Hisarı’nda keşfedilmemiş ya da yeni yeni keşfedilen bir diğer mekan ise DonJon. Aslında burası genellikle gece eğlenceli mekanlardan çıktıktan sonra, şöyle rahat bir yerde bir şeyler daha içelim diyebileceğiniz bir mekan. Soft bir müzik rahat ortam lezzetli içecekler… Aslında mekan oldukça güzel ve bugüne kadar dillere düşmüş olması gerekiyordu, ama sanrım aşırı reklamdan kaçıyorlar. Bu mekan katlardan oluşuyor. Taş merdivenler sayesinde üst katlara kadar çıkabiliyorsunuz. İçinde ufak bir havuzu bulunan mekanda, gündüzleri bu havuzdan yararlanabiliyorsunuz. Ama asıl keyifli olan şey, bu mekanda sandalye çok fazla yok, genel konsept olarak rahat minderlerin, hamakların üzerinde Pazar günleri verilen brunch eşliğinde kısacası gel keyfim gel tarzında bir yer.

Tel: 0212 287 29 10

Tophane
Chillout rahatlığından bahsetmişken Tophane’yi es geçmek olmaz tabii. Tophane yıllardır gençlerin uğrak mekanı arasında olan bir yer. Nargilenin oldukça popüler olduğu zamanlarda Tophane İstanbul’da en favori mekanlardan bir tanesiydi. Zamanla nargile, bir moda olmaktan çıktı. Ve sadece gerçek nargile tutkunlarına bıraktı eski popülerliğini. Ancak Tophane’nin hiçbir zaman modası geçmedi. Gece bir yerden mi çıkıldı “hadi Tophane’ye kahve içmeye gidelim”. Gündüz bir şeyler mi yapılacak “hadi Tophane’ye tavla oynamaya gidelim” rahat rahat yayılarak oturmak mı istiyorsunuz, hadi Tophanede renkli chill outlara…

Tophane tam anlamıyla bir chillout mekanı oldu. Daracık bir sokak adeta bir renk cümbüşü içinde. Bu keyifli mekanın en kötü tarafı ise; chilloutlarda yayılarak oturanlar bir daha kalkmak bilmiyor. Bu yüzden de yer bulmak biraz zor oluyor.

Tel: 0 212 244 58 61

Limonlu Bahçe
Hamak keyfi denilince akla gelen favori mekanlardan bir tanesi ise Taksim’de bulunan Limonlu Bahçe’dir. Oldukça hoş ve renkli dekorasyonu ile İstanbulluların hoş vakit geçirmesini sağlayan bu mekanda bulunan arka bahçede rahat koltuklarda yayılmak, hamaklarda uzanıp dergileri karıştırırken sıcak yaz günlerinde bir bardak limonata içmek size keyif verecek ayrıntılar arasında yer alacaktır.

Tel: 0 212 252 10 94

Cafe Gardenlife
Nispetiye caddesinde bulunan Gardenlife, bahçesinde ki hamak ve büyük minderlerle keyif düşkünleri için Etiler’in karmaşısında oldukça farklı bir alternaif sunmaktadır.

Tel: 0212 358 22 56

Yakın İstanbul
Yakın İstanbul diye tabir edebileceğimiz bir çok mekan olmasına rağmen konumuz hamaklar, chillout yani keyif yapmak olunca akla ilk olarak Ağva ve Polonezköy geliyor.

Ağva hamak kültürü gelişmiş olan bir bölge. Ağva’da bulunan işletmeler sadece konaklamak için değil. Günübirlik gezilerinizde içinde tercih edebileceğiniz mekanlardan bir tanesidir. Ağva’da bulunan tesisler genellikle doğal ortama uygun dekore edilmiş tesislerdir. İki kütüğün arasına gerilen hamaklar; hem genel kosepti tamamlayıcı bir unsur olurken, hem de buraya gelen bir çok insan için keyifli dakikalar anlamına gelmektedir.

Ağva’da Woodyville’deki Aşk Köşesi’nde bulunan hamak, belki de tesisin en güzel köşesi, bu tesiste konaklamak için gittiğinizde, odanızdan yorgan ve yastıklarınızı alıp hamağın üzerinde yıldızların altında hafif hafif sallanarak uyuma keyfini yaşamalısınız.

Ağva’da Woodyville’nin haricinde Riverside, gölün kenarında olan bir tesis. Tesisin işletmecileri hamak tutkunları için özel bir hamak bahçesi bile kurmuşlar.

Polonezköy ise hamak cenneti olarak adlandırılacak olan bir diğer bölgedir. Polonezköy özellikle yaz aylarında piknik yapmak, kendin pişir kendin ye tarzında mekanlarda güzel vakit geçirmek isteyenler için en doğru adreslerden bir tanesidir. Polonezköy hamak kültürüne oldukça sıcak bakan bölgelerden bir tanesidir. Yemyeşil doğanın içinde püfür püfür esen rüzgar eşliğinde ağaçların arasına kurulmuş hamaklarda, çimlerin üzerine atılmış kocaman minderlerde, chilloutlarda keyifli anlar sizi bekliyor.

Bu hafta sonu kendinize bir iyilik yapın ve her şeyi bir kenara bırakarak, miskinlik yapma hakkınızı kullanın.

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilirsiniz