Hatay Sveyka Restaurant & Cafe, Bar

Sveyka, Antakya’ nın ünlü Kurtuluş Caddesi üzerinde, havranın bitişiğinde, cami ve kilisenin hemen yanında bulunuyor. Konuklar, burada tarihle buluşup, yöresel tatlar ve dünya mutfağından lezzetlerle yaşadıkları anın keyfini çıkartıyorlar. Sveyka Restaurant & Cafe Bar, Antakya’da Kurtuluş Caddesi üzerindeki havranın tam bitişiğinde yer alıyor. Hemen karşısında Sarımiye Camisi, caminin arkasında Katolik Kilisesi, biraz ilerisinde de Habibi Neccar Camisi bulunuyor. Yani, Antakya’nın o meşhur çan, hezan, ezan fotoğrafının gerçekleştiği bölgede bulunan mükemmel bir taş binada Sveyka Restaurant. Hikayesi de bulunduğu mekanın bütün tarihi izlerini gözler önüne serecek cinsten.

Restoran & Bar karışımı mekan, konuklarını, tarihi bir taş binanın değişik salonlarında ağırlıyor. Bu bina, 1944 Yılında Abbud Mizraki ve eşi Milo Mizraki tarafından yaptırılmış. Bir yıl içinde de tamamlanmış. Bu zevkli karı-koca, 5 nolu daireyi kullanıp, kalan kısımları da kiraya vermişler. Üç yıl sonra Abbud Bey geçirdiği bir trafik kazasında hayata veda edince Madam Milo, bütün binayı İbrahim Cemal’e satıp Amerika’ya yerleşmiş. İbrahim Bey de, oğullarıyla beraber 5 numaralı daireyle birlikte, 3 ve 4 nolu bölümleri de kullanıp kalan kısmı kiraya vermiş. 2005 Yılı Şubatında, bu defa İbrahim Elmas Bey, İbrahim Cemal’in varislerinden bütün binayı satın almış.

O güne kadar yaklaşık olarak 35 yıldan beri yurtdışında sürdürmekte olduğu restoranHatay Sveyka işletmeciliğini bu kez burada yapmaya karar vererek kolları sıvamış. İbrahim Elmas Beyin oğlu İnşaat Yüksek Mühendisi Deniz Elmas ve Mimar Can Üçyıldız’ın titiz çalışmaları sonrasında, Antakya, mükemmel bir binaya kavuşmuş. Bir tarihi eser gıpta edilecek bir biçimde yeni baştan kullanıma kazandırılmış.

Sveyka, yöresel tatların yanı sıra dünya mutfağından da lezzetler sunuyor. İbrahim Bey, uzun yıllar boyunca yurt dışında edindiği gastronomi deneyimini burada hayata geçirmiş. Yerli ve yabancı konuklara yönelik zengin içerikli hizmet amacıyla hem yöresel tatlar hem dünya mutfağı burada önemsenmiş. Tabii bütün bunlardan sonra, burada yaşanan keyfin, damak tatlarının yanı sıra mekanın geçmişindeki gizeminden ve başarılı restorasyonun yarattığı albeniden kaynaklandığını da özellikle söylemek gerekiyor.

Bir restoran tanıtım yazısında binanın restorasyonundan çok fazla bahsedilmiş diyenleriniz olacaktır ama ben yine de Sveyka’nın kullanıma açılış aşamasında ypılanları biraz daha anlatmak istiyorum. Sveyka, daha önceleri değişik konutlardan meydana geldiği için zeminde de farklı çini süslemelere sahip olan bir bina. Fakat zaman içinde bu yer çinilerinde aşınmalar meydana geldiğinden hepsinin yeni baştan elden geçirilmesi gerekmiş. 35/40 sene öncesine kadar İstanbul’da bile hemen her semtte bulunan bu çini atölyeleri, birden bire kent hayatından çıkıvermişlerdi. Ne ustaları kaldı, ne kullanılan malzemeleri ne de harika kalıpları. Çini silicileri bile yok olup gittiler. Sveyka’nın en önemli özelliği de farklı çini süslemeleri. Duvarlar kalkınca salonlarda birden fazla çini döşemeleri oluşmuş ve bu, mekana inanılmaz bir güzellik katmış. İşte bu çiniler teker teker elden geçirilmişler. Eski ustaları, eski kalıpları, eski malzemeleri bulunmuş, yıprananlar yahut daha önceden sökülüp de yerlerine şap dökülenler hep asıllarına uygun olarak tamamlanmışlar. Ve bu çalışma Sveyka Restoran’a mükemmel bir görüntü olarak yansımış.

Hatay SveykaAslında binanın özgün planının bozulmaması için azami özen gösterilmiş. Daha önce değişik konutlardan oluşan yapı bir restorana dönüştürülürken olabildiğince az duvarın kaldırılması sağlanmış. Bina dışındaki orijinal ahşap doğrama ve panjurlar ile demir işleri temizlenerek yeniden kullanıma konulmuşlar.

Sveyka Restaurant & Cafe, Barın binası ile ilgili anlatıma bir son verip restorandaki tatlardan bahsedelim diyeceğim ama Hatay yada diğer bir ismiyle Antakya mutfağını yazabilmek pek de mümkün olmamalı diye düşünüyorum. Bu mekanı görmek o havayı teneffüs edip tatlara bakmak gerekiyor. Fakat bir dip not düşmek istiyorum. İsterseniz, Sveyka’da Hatay’a özgü nar suyu veya benzeri ürünlerden de satın alabilirsiniz. Kurtuluş Caddesi üzerinde, dışarıdan bakıldığında Sveyka Restaurant ile aynı görünüme sahip bir başka binayla da karşılaşaksınız. Sakın şaşırmayın, acaba ben yönümü mü şaşırdım diye de telaşlanmayın. Bu bina da Savoy Otel olarak kullanılıyor. Yine İbrahim Beyin oğlu sevgili Deniz Elmas’ın bir başka titiz çalışma örneği. Çok emek verilerek otele dönüştürülmüş bir başka örnek.

Sveyka Restaurant & Cafe,
Kurtuluş Cd. No :58 Antakya/ Hatay
0326 213 39 47
www.sweyka.com

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilirsiniz