Karaman Karadağlı Restoran

Karaman girişinde, yol kenarında bulunan Karadağlı Restoran’ın çevresi elma bahçeleriyle çevrelenmiş. Bir lezzet mekanı olan Karadağlı, adını aldığı heybetli dağın bütün güzelliğini mükemmel tatlarında, konukların hizmetine sunuyor.

Karaman’ın karşısında bütün heybetiyle durmakta olan Karadağ, bu sevimli ve temiz restorana isim vermiş. Karaman girişinde ana yol üzerinde bulunan Karadağlı Restoran, yöresel tatların yanı sıra bilinen lezzetlere de ev sahipliği yapıyor. Yazımız içinde de fotoğrafı görülen “Desti Kebab” burada hiç düşünmeden yiyebileceğiniz lezzetlerden sadece birisi. “Kiremitte Karadağlı Dolma” da yine tadına bakmanız gerekenler arasında bulunuyor.

Yöresel malzemelerin kullanıldığı restoranda, ızgara ve kiremitte pişen değişik kebaplar, tatlılar, açık büfe sabah kahvaltısı ve yöresel tatlar mesela Karaman Çöreği (bunu özellikle tavsiye ediyorum) müdavimlerin her geçen gün biraz daha artmasına sebep olmaktadır.

Peki bu lezzet makenanına isim veren Karadağ’ı merak ediyormusunuz? Yemek esnasında masa üzerinde Karadağ’la ilgili Karaman Karadağlıçok güzel hazırlanmış bilgiler bulacaksınız. Üstelik mekan, Karadağ’da çekilmiş muhteşem fotoğraflarla dekor edilmiş. Sıradan fotoğraflar değil bunlar. Bu heybetli dağı anlatan, yaşanmış gerçek olaylar veya nesnelere dayanıyorlar. Yılkı Atları, yaklaşık olarak 150 sene önce burada çadır kurmuş bir İngiliz asilzade hanım, Hristiyanlığın ilk kuruluş yıllarına giden öykülere ait kutsal mekanlar. İşte size Karadağ;

Karadağ, Konya ile Karaman sınırında, Karaman’a 35 km. mesafede bulunan iki büyük zirveden oluşan volkanik bir kütle. Andezit ve dazit intifalarından meydana gelmiş; intifalar, bazaltik lavların çıkışı ile son şeklini almış. Karadağ, esas itibariyle büyük bir koni görünümündeyse de, aslında üç koninin birbirleri ile kaynaşmasından meydana gelmiştir. Bu üç koni, Karadağ’ın en yüksek noktası Mihaliç Tepe (2271 m.); bunun kuzeyindeki, Baştepe ve doğusundaki Kızıltepe konileridir. Baştepe’nin üzerinde, çapı 150 m. olan bir krater bulunmaktadır. En yüksek zirvesi olan Mihaliç Tepesi’nde de Hitit Hiyeroglifi ile yazılmış bir kitabe ile Bizanslılar’dan kalma kilise var. Bozdağ’da ise Bizans askeri yapıları ile çevresi düzgün taşlarla örülmüş, daire biçimli bir göl bulunuyor.

Karadağ’ın kuzeyinde bulunan Madenşehir, Üçkuyu ve Değle’de çok sayıda Bizans dönemi YemeIcme_Karaman_Karadagli_2yapı kalıntıları var. 1826 yılında Labordenn’in çizdiği bir Konya gravürünün geri planında görülen Karadağ İncil’de de geçiyor. İsa’nın havarilerinden Sen Pol (Paulus) Konya’dan kovulduktan sonra İlistra’ya geçiyor, buradan Karadağ’daki Derbe’ye giden havari orada bir süre kaldıktan sonra Güzel Atlar Ülkesi’ne (Kapadokya) gidiyor.

Karadağ’da 150 – 200 civarında yılkı atları (yabani at) yaşadığı tespit edilmiş. Konya Bozdağ’da yetiştirilen dünyadaki 5 yaban koyunu türünden biri olan Anadolu yaban koyunlarından 40’ı, Karaman’daki Karadağ’a nakledilmiştir.

İşte Karadağlı Restoran’ın adını aldığı Karadağ’dan bir kaç bilgi. Siz siz olun, bu restorana uğrayın, lezzetlerinin tadına bakın, Karadağ’ı orada biraz tanıyıp, bu güzellikleri keyfince yaşayın.

Yazı ve Fotoğraflar : Bilsen GÜRER
bgurer@isiltur.com.tr

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilirsiniz