Ottoman Şarki Lezzetler

Fener Balat sahilinde, sayıları bir hayli azalmış kereste depolarından birisi, bir Gaziantep’ linin elinde evrilip çevrilmiş ve kapısına bu isim yazılıp konuklarına hizmet vermeye başlamış: ” Ottoman Şarki Lezzetler “

Kadir Has Üniversitesinin hemen yanı başında, İstanbul’un kendisine has bütün güzelliklerinden nasibini almış farklı mekânlardan biri Otoman Şarki lezzetler. Buram buram tarih kokan bir çevrede müthiş bir güzelliğe sahip terasıyla yemek yiyen müşterilerine Galata’yı, Haliç’i, arkada Süleymaniye’yi seyretme imkânı sunuyor.

Otoman Şarki lezzetler, Balat’ta bir kereste deposuyken, İstanbul aşığı birkaç kişinin sihirli elleriyle şekil değiştirivermiş. Fener ve Balat son zamanlarda kabuk değiştirerek İstanbul’un Turizme açılan yüzü olmuştu. UNESCO’nun dünya mirası kentleri arasına girmesi bu hızlı değişimi tetikledi. Muhit uzun yıllardan beri doğudan göç alarak olabildiğince yoksullaşırken, diğer taraftan sahip olduğu değeri görebilen insanların çabalarıyla kendisini geleceğe taşımaya hazırlanıyordu. İstanbul’un Avrupa Kültür Başkenti projesiyle de tarihi yarımadanın bu kısmı kendisine ait hareketliliği yaşamaya başlamıştı. Derken, Balat’taki bu kereste deposu Gaziantep’li bir gazetecinin aileden gelen yeme-içme hevesine mekân oldu.

İsterseniz hikâyenin bu kısmını Otoman Şarki lezzetlerin sahibi Sayın Mehmet Kemal Mazlum’dan dinleyip sonrasında da adet olduğu üzere yemeklerden, değişik damak tatlarından bahsedelim. Mehmet Kemal Mazlum diyor ki; diyor Sayın Mehmet Kemal Mazlum. Bizde, İstanbul’un bu muhteşem yerindeki bu muhteşem mekânın çok anlatılan Antep tatlarını merak ettik doğrusu. Rubbeni, Antep’e has bir yemek, tadını bırakın adının bile unutulmuş olduğunu söylüyor Kemal bey ama Ottoman Şarki lezzetlerde var Rubbeni. Mezeler güneyden olsa da Antep mutfağı bütün lezzetiyle var Ottoman’da. Yuvalama da, ekşili ufak köftede, şiveydiz de, Ali nazik ve diğer sebzeli, meyveli kebablar, Çerkez tavuğu, keşkek, fıstık böreği hele hele Lahmacunu. Mutlaka yemelisiniz lahmacununu. Çünkü buradaki lahmacunun özel müşterileri varmış Böylesine iddialılar. Bizden söylemesi. Mesela Muhammarayı anlatırken özel tadında ve kıvamında demeyi ihmal etmiyorlar. Ottoman “Şarki lezzetler”, Antep mutfağında zanaatkârlık mertebesine gelmiş bir anne ve anneannenin Gazetecilik ve Halkla ilişkiler okumuş oğluna ve mutfağının gerçek hakimi Antakyalı eşine ait bir restoran. Bu ikiliden ortaya güneyin en zengin iki mutfağının bir sentezi çıkmış. Tatlarını ve damağa yansıtma maharetini aileden almış, insan ilişkileri okumuş Kemal bey diyor ki; Antep’liler yemeyi ve içmeyi sevdikleri kadar, yedirmeyi ve içirmeyi, konuk ağırlayıp paylaşmayı da seviyorlar. Bu onların yaşam felsefesi olmuş, farkında değiller. Yani Otoman’daki lezzet ve kaliteli sunum, aileden alınmış ama profesyonelce kaliteye dönüştürülmüş. Giderseniz şayet, artık terası tercih edin. İstanbul’a hakim bu restoranda Unkapanı’ndan Galata’ya, muhteşem İstanbul silueti içinde Topkapı sarayına kadar geniş bir tarihi dokunun seyir keyfiyle unutamayacağınız damak tatları yakalayacaksınız. Bize” Afiyet olsun” deyip “iyi keyifler” dilemek düşüyor ama açıkçası Kemal Beyin annesi ve anneannesi ile ilgili öyküleri de merak etmiyor değiliz. Anlatır ve bizimle paylaşırsa şayet başka yazılarda bu isimsiz Anadolu zanaatkarlarını size de aktarmak isteriz.

Adres: Abdulezel Paşa Cad. No: 11 (Kadir Has Üniversitesi bitişiği) Cibali / Fatih Telefon : 0212 631 75 67 0212 631 90 58

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilirsiniz