Riva Kalyon Balık Restoran

Kalyon Balık Restoran, Riva Deresi’ nin hemen kenarında, orijinal bir teknenin restorana dönüşmesiyle oluşmuş. On yaşındaki Kalyon’un en büyük özelliği de müşterilerinden yaratılan müdavimlerinin olması. Kalyon Balık Restoran, Gebze’nin Tepecik Köyü’nden doğup, 70 km kadar aktıktan sonra Karadeniz’in hırçın sularına karışan Riva Deresi’nin (Eski adıyla Rhebas) kıyısına iliştirilmiş bir lezzet mekanı. Bir dolu müdavimi olan bu sevimli restoran, lezzetli balıklar ve harika mezelerinin yanı sıra şimdilerde kahvaltısıyla da bu müdavimlerin sayısını arttırmakta.

Riva Deresi, özellikleri olan bir deredir. Öncelikle, derin debisinden dolayı üzerinde taşıma yapılmasına müsaittir. Ayrıca, Bizans zamanında, bu taraflarda Anadolu Yakası içlerine geçit verebilecek tek yer burasıydı. Dere, özellikle de kuzey rüzgarları ile yelkenlerini şişiren gemilerin, bu derin suda yol alarak arazi içinde bir hayli ilerleyebilmelerine olanak veriyordu. İşte bu yüzden suyun hemen yanı başına bir koruma kalesi inşa edilmişti. Riva Riva Kalyonkumsalı henüz oluşmamıştı. Hırçın dalgalar kalenin eteklerini dövüyor, dere girişi kalede bulunan askerlerce koruma altında tutuluyordu.

Aradan uzun yıllar geçti. Riva Kalesi, Yıldırım Bayezid tarafından fethedildi. Kalenin eteklerini döven Karadeniz, zaman içinde burada bir kumsala dönüştü. Riva, İstanbul’a bağlı küçük bir balıkçı köyü oldu. Yine uzun yıllar boyunca, orta halli ama doğayı ve denizi sevenler, yaz aylarında bu kumsala şirin çadırlar kurup, denizle barışık günler geçirdiler.

Bütün bu hengame içinde Riva Deresi akmaya devam etti. Riva betonlaşmaya başlayınca, deniz sevdalıları bir bir ellerini eteklerini çektiler. Bu defa denizi uzaktan seyredip, doğanın tadını çıkarmaya çalışanlar akın etmeye başladılar. Çayağzı olarak adlandırılan, dere ile denizin birleştiği yerde, yorgun bedenlerin dinginlik kazanması için şirin restoranlar açıldı.

Kalyon Balık Restoran
Kalyon Balık Restoran, Riva Deresi ile denizin birleştiği yerde bulunuyor. Masalarında oturduğunuzda göz Riva Kalyonalabildiğince göreceğiniz sadece iki renk var; mavi ve yeşil. On yıldan bu yana hizmet veren Kalyon, orijinal bir teknenin restorana dönüştürülmesinden dolayı bu adı almış.

Kışın, 45/50 kişinin aynı anda ağırlandığı mekan, yaz günlerinde 400/500 kişiye hizmet edebiliyor. İşletmeci, Riva’lı bir aile. Özellikle, lezzetli mezeleri kendi eliyle hazırlayan Ebru Hanım, ailenin en genç, en becerikli üyesi. Ebru Hanım’ın hazırladığı bu mezeler ve balıkların müdavimleri bulunuyor. Yani Ebru Hanım’ın yarattığı bu lezetler, İstanbul’dan birçok yemek meraklısını Riva’ya getirtiyor.

Ebru Hanım, her gün yirmi çeşitten fazla meze hazırlıyor. Neler yok ki bu meze çeşitlerinde. Şakşuka, Gibez, Kaya Koruğu, Hodan Otu, Pazı kavrurması, Ahtapot salatası, Kabak çiçeği dolması ve daha sayamadığım neler neler..

Ama bu günlerde Kalyon’da başka bir telaş sürüyor. Sabah kahvaltıları telaşı başlamış. Çayağzı’nda, bu sakin ve sesiz yerde, her kes güne iyi bir kahvaltıyla başlamanın keyfini sürsün istiyorlar. Bunun için de kahvaltıda çok iddialılar.

Zaten restoranın konumu bir hayli iyi. Bir de kahvaltı masassında değişik peynirler, yöresel otlar, organik çeşitler. Bu kahvaltı kaçmaz diyenler için bu mekan kapılarını ardına kadar açmış beklemekte. Kahvaltı sonrası da yine özenli bir hizmet, güleryüzlü servis, uygun fiyatlar ve tadına doyulmaz bir balık keyfi için Kalyon Balık Restoran Riva’da bekliyor konuklarını. On yıldan bu yana gelenler,Riva Kalyon sayılarını hep artırdılar. Onlar, arkalarında tarihi bir kale, önlerinde dingin akan bir ırmağın keyfini çıkartarak keyif yaptılar. Şimdi Riva’nın mevsimidir.

Yeşilin içinde yapılacak kısa bir yolculuk sonrasında, Kalyon Balık Restoran’ın şirin masalarında hem dinlenecek hem hayatın keyfini çıkartacaksınız. İstanbul’un en güzel noktalarından biri olarak kabul gören Riva sahillerinde, Kalyon on yıldan bu yana hizmet sunmaya devam ediyor.

Adres : Çayağzı Köyü – Riva- İstanbul.
Tel : 0216 319 15 91

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilirsiniz