Tavacı Recep Usta

Bugüne kadar tadına baktığınız tüm yemekleri bir kenara bırakın. Size bu hafta enfes yemekleri ile Diyarbakır’ dan Ankara’ya oradan da ünü ve enfes yemekleri sayesinde İstanbul’ a kadar uzanan bir mekandan bahsedeceğiz. Yerin adı Meşhur Tavacı Recep Usta. Bir çok insanın bildiği, klasik sloganı ile “başım üstüne abi” Tavacı Recep Usta’nın Diyarbakır’dan Ankara’ya oradan İstanbul’a uzanan bir başarı öyküsü var. Silva ilçesinde bulaşıkçılıktan başlayan Recep Usta, yemek yapmaya ve bu yemekleri tanıtmaya büyük bir aşkla bağlıymış. Diyarbakır’da gerdan haşlama yaptığı ufak bir lokanta ile işe başlamış. “Ben seninle Veysel Karani’de haşlama yeme ihtimalini sevdim” diye başlayan şiirde geçen yer, Recep Ustaya ait olan Veysel Karani’de ki ilk restorandır. Bu restoranın ardından Recep Usta Diyarbakır’da ününe ün katan bir yemek ustası olmuş. Zamanla kendini tavacılık yönünde geliştiren Recep Usta’nın Diyarbakır’dan sonra ününe ün katan ilk durağı Ankara oldu.

Tavacılığa, Ankara’da küçük bir yerde bir lokanta ile başladı. İlk yıllarda öğrenci ve dar gelirlilere hitap eden Recep Usta’nın mekanı, zamanla Ankara sosyetesinin, iş adamlarının, bakanların uğrak mekanı halini aldı. Ankara’dan sonra ikinci durağı ise İstanbul Suadiye sahili oldu. Recep Usta’nın, İstanbul’da bulunan şubesi, oldukça hoş bir mekan olarak dekore edilmiş. İç dekor olarak kullanılan deri koltuklar, ışıklandırma sistemi mekana oldukça güzel bir hava katmış. Ama Recep Usta’nın en favori yeri yeşilliklerin içinde olan bahçesidir. Yeşilliklerin arasından görünen enfes deniz manzarası ise yemeğinize ortak olacak keyiflerin arasında yer almaktadır. Eğer bir mekana girdinizde o mekanın dekorasyonunu, mimarisini, atmosferini inceleyenlerdenseniz, size tavsiyemiz, yemekler masanıza gelmeden etrafı incelemelisiniz. Çünkü enfes yemekler masanıza geldikten sonra etrafınıza bakmaya pek fazla fırsatınız kalmayacaktır.

Tavacı Usta’nın Tavaları
Doğu ve Güneydoğu yemekleri genellikle acı ve bol sosla yapılmaktadır. Bu yemeklerde özellik bu soslarda gizlidir. Yaz gününde bol acılı ve kırmızı etli yemekler ağır gelir diye düşünenlerin bu fikri Tavacı Recep Usta’da değişecektir. Kaburga Şiş, İncik Haşlama, Mumbar, ve Tepsi Kebabı… Tavacı Recep Usta’nın mönüsünden keyfinize göre bir ana yemek seçtikten sonra servis hemen başlıyor. Enfes ama bol acılı çiğ köfte, fındık lahmacun ve bir çok soğuk meze masanızı donatıyor. Bu mezeler ne kadar lezzetli olursa olsun. Karnınız bu yiyeceklerle doyurmamaya çalışın çünkü asıl yemekler bu mezelerin arkasından gelecek.

Tavacı Recep Usta’nın iki tane özel yemeği var. Biri özel tepsi mönüsü, bir diğer ise tavalarıdır. Tepsi Kebabı bir kişi oturarak yiyebileceğiniz bir yemek değil. Tepsi Kebabı genellikle grup halinde gidenlerin tercihleri arasında yer alıyor. Tepsi Mönü; büyük bir sinin içinde et ve ızgara çeşitlerinin hepsinin bir arada servis edildiği bir mönüdür. Özel Tepsi Mönüsü Tavacı Recep Usta’da bir diğer favori yemeği ise isminden de anlaşılacağı gibi meşhur tavalarıdır. Bakır bir tavanın içinde servis edilen ve et ürünlerinden oluşan 2 farklı çeşidi bulunmaktadır. Birincisi karışık; yani ciğer, pirzola ve et parçalarından oluşuyor. Diğeri ise sadece pirzoladan yapılmaktadır. Peki bu tava çeşidini meşhur yapan nedir? Enfes bir sos ve acı karışımı ile parça parça etleri ağzınıza attığınız zaman inanılmaz bir lezzetle karşı karşıya geleceksiniz. Tava’nın tadına bakarken çatal bıçağı bir anda kenara bırakıp tavanın üzerinde gelen sıcak ve yumuşak pideleri, tavanın sosuna bandıra bandıra yemenin keyfi başka hiçbir şeyde yok. Tavacı Recep Usta’da yemek yerken bildiğiniz bütün tatları unutmalısınız. Burada yediklerinizin etkisinden uzun süre kurtulamayacaksınız. Bu enfes yemeklerin yanında içeceğiniz içecek ise buraya özel olan yayık ayranıdır. Bol köpüklü ve yayvan bir kasede gelen ayranı bardaktan içer gibi içemezsiniz. Çünkü yanında ufak kepçeler geliyor. Ayranın enfes köpüklerinin kaşık kaşık yemeye hazırlanın. “Hayatımın tatlısı” diyeceğiniz bir lezzet Dondrumalı İrmik Helvası Bu kadar enfes yemeğin üzerine yiyeceğiniz en favori tatlı ise, irmik helvası. “İrmik helvasının nesi meşhur, her yerde bulunan bir şey” demeyin. Bu irmik helvası her yerde kolay kolay tadına bakabileceğiniz bir şey değil. Sıcacık tane tane irmiğin içine kaymaklı dondurma konuluyor. Siz, irmik tatlısının tabağına kaşığınızı daldırmadan, içinde dondurma olduğundan bihaber oluyorsunuz. Ne zaman ki kaşığı tabağınıza daldırıyorsunuz. Bir anda tane tane irmiklerin arasından süzülen bembeyaz dondurmanın akışına hayran kalacaksınız. Bir lokma tatlıdan ağzınıza aldığınızda dudaklarınızın arasında, sıcak irmik tatlısı ile soğuk kaymaklı dondurmanın birbiriyle uyumu sizi mest edecektir.

Mırra geleneği
Kebap, ayran ve tatlının arkasından, yemeğiniz bittikten sonra etrafta geleneksel kıyafetlerle gezen mırracı yavaş yavaş yanınıza yaklaşıyor. Mırracı masanıza geldiğinde eğlenceli şivesiyle konuşmaya başlıyor. Kıyafetinden çıkarttığı ufacık mırra bardağına doldurduğu Diyarbakır’a özel olan mırrayı tatmanızı istiyor. Bir dikişte içilmesi gereken kahve çekirdeği ve ot karışımı ile yapılan mırrayı, içerken bir dilek tutmayı da unutmayın. Mırranızı bir dikişte içtikten sonra eğer mırra bardağınızı masaya bırakırsanız, mırracıdan “ağam hangi köydensin” kelimelerini duyabilirsiniz. Eğer bunun ne demek olduğunu bilmiyorsanız, size anlatalım. Mırra eskiden sadece köyün ağaları mırra bardaklarını masaya bırakırlarmış. Ve bardağını masaya bırakan ağa, mırracı eğer bekarsa onun düğünün yaparmış. Eğer mırracı evliyse; ev, tarla gibi gönlünden ne koparsa mırracıya hediye edermiş. Bu yazıyı okuduktan sonra mırracının, geleneksel ufak oyununa kanmazsınız. Ama yanınızdakilere bu bildiğinizi anlatmazsınız. Onların şaşkın tavırları arasında oldukça eğleneceğiniz kesin. İşte size Diyarbakır’da bulaşıkçılıktan, İstanbul’da ki lüks mekan sahipliğine kadar uzanan bir başarı öyküsü. Bu başarının sırrı ise; Recep Usta’nın beyaz önlüğüyle hala mutfakta kendi elleriyle bir şeyler yapması, gelen misafirlerine aynı sıcaklık ve içten gülüşle “başım üstüne abi” demesinden kaynaklıyor.

Adres: Yazmaci Tahir Sokak No:22 Sahilyolu-Suadiye / ISTANBUL Tel : 0.216 464 36 71 – 410 92 22 – 410 92 23 – 410 90 61
İyi Keyifler…

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilirsiniz