Tophane’de Keyif

Nargile, kahve, tavla ve hoş sohbet edebileceğiniz birkaç dost. Kulağa hoş geliyor değil mi ? Minderlere yayılıp rahat rahat oturmak, ya da özel yapılmış sedir köşelerde ayaklarınızı uzatıp keyif yaparken bir yanda taze gözleme, bir yanda çilekli, sade, kahveli birçok çeşidi bulunan fokur fokur fokurdayan nargile, bir yanda nargilenin korunda özel bakır cezvelerde yapılan kahvelerden bir yudum almak… Gece ışıl ışıl gündüz cıvıl cıvıl…

Bahar geldi, havalar yavaş yavaş ısınmaya başladı. Tophane’de nargile keyfi; sokaklara atılan minderlerin üzerinde, ağaç gölgesinde, açık havada yapılır diyorsanız, işte tam zamanı… ancak cafelerin iç mekanları da dışarısı kadar iç açıcı. Renkli minderlerle, büyük ekran televizyonlarla güzel bir ortam haline getirmişler. Ama azıcık bir güneş yüzü görürseniz üzerinize bir şeyler alıp, sokakta oturma keyfinden de mahrum etmeyin kendinizi.

Eskiden daha doğrusu şundan birkaç yıl öncesine kadar Amerikan Pazarı diye ünlenen yer. Şu anda nargile ve “nargile bahane sohbet şahane” diyenlerin uğrak yeri olmuş durumda.

Eminönü ile Dolmabahçe arasında kalan mekana ulaşım her şekilde çok rahat, merkezi bir yer olduğu için ulaşım için araç bulmanız çok kolay. Ayrıca özel araçla gidecekseniz de, otopark bulma gibi bir problemle karşılaşmazsınız, geniş bir otoparka sahip. Tophane’de yiyecek, içecek ya da nargile fiyatları da çok çok pahalı sayılmaz, gayet normal.

Tophane semtinde adeta bir barlar sokağı görüntüsüne sahip bu mekan; Nusretiye Camii ile sıra sıra dizilmiş cafelerin arasına kurulmuş bir sokak. Daracık bir sokağı nasılda böylesine bir cümbüş alanına çevirmişler hayret doğrusu. Her cafenin içinden gelen şen kahkahalar, turistlerin şaşkın şaşkın etrafına bakınması, tavla sesleri( 2 mars 1 düz ), nargile kokusu ile İstanbul’un güzel mekanları arasında.

Nargile öyle apar topar yapılacak iş değil…

Yan yana dizilmiş mekanlardan gözünüze hoş geleni ve yer bulabildiğiniz bir tanesine oturun,(ama özellikle minderlere oturmayı tercih edin) bir tavla, bir nargile, birde türk kahvesi siparişinin ardından başlayın keyif yapmaya. Bu keyif için yaklaşık 1-2 saatinizi ayırmanızın gerekecek. Çünkü nargile öyle apar topar yapılacak iş değildir. Zaman ister keyif ister ve mekan ister. Mekanın güzelliği ve alacağınız keyif konusunda hiç şüphemiz yok. Fakat zaman ayarlama konusu size kalmış.

Nargileleri bitirip şöyle bir sokağı baştan aşağıya gezmeye kalkarsanız. Etraftaki bazı mağazalar sizi çekim alanına alabilir. Nede olsa eskiden “Amerikan Pazarı” olan bu yerde şu anda bir kaç tanede olsa mağaza var. Burada dünyaca ünlü markaları bulabilir, nargile keyfinize birde alışverişi ekleyebilirsiniz… (İyi keyifler)

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilirsiniz