Yıldız Parkı

Beşiktaş Ortaköy arasındaki sahil yolunu birçok İstanbullu biliyordur. Yürüyerek 15 dakikada gideceğiniz mesafeyi arabayla 1 saatte zor gidersiniz. Trafik, yaz aylarında kış aylarına rağmen biraz daha yoğun olsa da, sahil yolu her zaman bir kaos içindedir. Çırağan Sarayının önüne geldiğinizde bir anda bu yoğun trafikten sıkıldığınızı hissederseniz; aradığınız huzur, sessiz sakin bir yer çok uzaklarda değil… Çırağan Sarayının karşısından, Yıldız Parkı tabelasını takip edin. 50 metre sonra size huzur ve sakinliğin kapıları sonuna dek açılacak.

Yıldız Parkı’nın kapısı gizli bir çizgi sanki

İstanbul’un kaosun içinden çıkıp da farklı bir dünya ile karşılaşınca, aklınıza ilk gelen sözcük; “gizli bir çizgi” olacak. Evet, bir anda yemyeşil huzur dolu bir ortam sizi bekliyor olacak. Yaz, kış bambaşka duygular çağrıştıran bir yer Yıldız Parkı… kışın bembeyaz, yazın ise yemyeşil… doğanın bütün renklerini üzerinde oldukça iyi taşıyan doğal bir güzelliğe sahiptir. Kışın İstanbul’a yağan karlar, insan yoğunluğu, araba lastikleri yüzünden bir an önce eriyip bu beyaz manzarayı bizlere yaşatmazken, Yıldız Parkı’nda sanki, daha yeni kar yağmışçasına alabildiğine beyaz bir görüntü hakimdir. Yaz ayları ise yeşil ağaçlar, ağaçların üzerinde sincaplar, etrafa saçılan kozalaklar, hele birde yağmur yağdıktan sonra oraya gitme şansınız olursa, toprak kokusunu ciğerlerinizin ta içine çekerek yaşadığınızı, nefes aldığınız hissederseniz.

Köşklerde enfes yemekler

Yıldız Parkı’nın içinde bir kır kahvesi ve iki tane köşk var. Bu köşkler yapılan restorasyon çalışmalarından sonra, çok hoş dekorasyonları ile güzel birer cafe ve restorana çevrilmiştir. Beşiktaş kapısından girince Yıldız Parkı yokuşunun sonunda, karşınıza çıkan ilk çıkan yer; Kır Kahvesi olacaktır. Burada kesinlikle yemeniz gereken ilk şey; teyzelerin elleriyle açtıkları hamurlardan yapılıp sıcak sıcak pişirilen gözlemeler olacaktır. Bu kahvenin dışarıda bulunan masalarında oturup, yeşil bir doğada derin bir nefes almak mı yoksa içerde sıcak sıcak oturmak mı? insan karar veremiyor. İç kısmı özellikle kış aylarında, yaktıkları soba ile, içeride bulunan otantik dekorasyon ile, köy evleri havasında sıcak bir ortam yaratıyor. Yalnız dikkat! içeriye girerken ya ayakkabılarınız çıkartıyorsunuz ya da ayaklarına galoş geçiriyorsunuz.

Park kahvesinden sola doğru döndüğünüzde, ağaçların arasında bir havuz göreceksiniz. Bu havuz insanların değil, ördeklerin yüzmesi için yapılmış çok sevimli bir yer. Havuzun arkasında bulunan görkemli yapı ise, Osmanlı zamanlarında kullanılan, Malta Köşkü’dür. İç dekorasyonu bozulmadan kalmış bir mekan. Tavan kabartmaları, tablolar, merdivenlerin tırabzanları, perdeleri, masa düzeni ile sizi adeta o dünyanın içine alıp götürüyor. Mönüleri için söylenebilecek şey ise, çay servisleri çok hoş bir şekilde yapılıyor olmasıdır. Siz çay siparişi veriyorsunuz, size porselen bir bardak ve yanında porselen demlikle çayınız geliyor. Siz kendiniz dolduruyorsunuz çayınızı ve afiyetle yudumluyorsunuz. Yemek olarak ise çok fazla ağır yemekler yok. Sandviç ve tost türü hafif yiyeceklere ağırlık verdikleri söylenebilir. Ama köfte seviyorsanız “sandal sefası” adlı ızgara köftenin tadına bakabilirsiniz. Malta köşkünün ve aslında Yıldız Parkı’nın bir diğer özelliği ise, eski bir çok Türk filminin buralarda çekilmiş olmasıdır, bu nostaljik ortamda iyi vakit geçirebilirsiniz.

Yemek yemek için üçüncü seçenek ise; Ortaköy kapısının yakınlarında bulunan Yıldız Köşkü… Burada güzel bir boğaz manzarası eşliğinde yapılacak en güzel şey; Pazar sabahı verilen açık büfe kahvaltıda önce gözünüzü, sonra midenizi doyurmak olacaktır.

Temiz hava bol oksijen, enfes bir kahvaltı üzerine birde demli çay “değmeyin keyfinize” “ama bir şey eksik diyorsanız” biz size o eksiği hatırlatalım bu eksik; alışveriş olmasın sakın… Altı üstü bir park, “alışverişle ne alakası olabilir ki derseniz” size ufak bir bilgi; Yıldız Porselen’in üretim fabrikası Yıldız Parkı’nda bulunuyor ve bu üretim fabrikasının giriş katında bulunan, fabrika satış mağazasında ucuz ve güzel porselen parçalar bulabilmeniz mümkün.

Yıldız Parkı’nın Ortaköy’e çok yakın olduğunu, ve bu huzur dolu yerden ayrılma zamanı geldiğinde Ortaköy’ü de ziyaret etmeyi unutmayın

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilirsiniz